Sağlık

Astım hastaları, evinize dikkat edin!

Astım hastaları, evinize dikkat edin!

Astım ve alerjik hastalıkların ortaya çıkmasında zamanın çoğunun geçirildiği evlerin büyük rolü bulunuyor.

Güneş almayan, karanlık yatak odalarında yaşayanlarda daha sık ve ağır astım krizleri görülüyor. Rutubet alerjen miktarları üzerinde büyük etki yaptığından, evin havalandırılması da çok önemli. Bunların yanı sıra alerjenlerin bulunduğu evlerin elektriksüpürgeleri ile sık sık temizlenmesi gerekiyor.İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa TıpFakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, astım ve alerjik hastalıklardan uzak yaşamanın yolunun evlerden geçtiğini vurguladı. "Astım ve alerjik hastalıkların ortaya çıkmasında zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz evlerimizin büyük rolü var" diyen Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, astım veya saman nezlesi gibi alerjik hastalıkları bulunanların evlerinin, kentin çok kalabalık olmayan semtlerinde yer almasının uygun olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Küçükusta, trafiğin, fabrika ve diğer işletmelerin yoğun olduğu bölgelerde yaşayanların daha fazla hava kirliliğine maruz kaldıklarına ve daha çok rahatsızlandıklarına işaret etti. Ana cadde, otoyol yakınlarındaki evlerin astımlılar için uygun olmadığını da kaydeden Prof. Dr. Küçükusta, polenlere alerjisi bulunanların ise orman ve ekili alanların uzağındaki evleri seçmelerini önerdi.

"Bol güneş alan evleri tercih edin" Alerjik hastalığı olanlar için bol güneş alan evlerin ideal olduğunu anlatan Prof. Dr. Küçükusta, "Özellikle yatak ve oturma odalarının güneş almasına önem verilmelidir. Güneş almayan karanlık yatak odalarında yaşayanlarda daha sık ve ağır astım krizleri görülür" dedi.

Bodrum, giriş ve çatı katlarının da bu kişilerce tercih edilmemesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Küçükusta, buralarda ev akarlarına ait alerjenlerinin daha fazla bulunduğunu bildirdi.

Bir odanın bir çok kişi tarafından paylaşıldığı evlerde de astım görülme ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirten Prof. Dr. Küçükusta, buralarda daha fazla alerjene maruz kalınacağını ve nezle, grip gibi astım krizlerini tetikleyebilen enfeksiyonların daha kolay bulaşacağını kaydetti.

Prof. Dr. Küçükusta, evlerin rutubetlerinin alerjen miktarları üzerinde büyük etkisi olduğunu da ifade ederek, evin havalandırılmasının önemine değindi.

Öneriler

Havalandırılan evlerde rutubetin azalacağını dile getiren Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, şunları kaydetti:

Astım ve saman nezlesi olanlar için ideal yer döşemesi parke, tahta ya da granit taşlardır. Duvardan duvara halı kaplı evlerde hem akar ve hem de kedi alerjenleri, halısız evlere göre çok daha fazla bulunmuştur.

Evlerde akarlardan sonra gelen önemli alerjen kaynağı başta kedi, köpek olmak üzere tüylü evcil hayvanlardır. Alerjenler, hayvanların derisinden veya daha az oranlarda da salyasından kaynaklanırlar.

Halı ve kumaş kaplı mobilyalarda çok fazla alerjen bulunur. Bunlar evin duvarlarına da yapışabilecekleri gibi elbiselerle başka yerlere de taşınabilirler.

Alerjenlerin yaşadığı evler, elektrik süpürgeleri ile sık sık temizlenmelidir. Temizlik yapılırken hastalar ev dışında olmalı ve üzerinden birkaç saat geçmeden temizlik yapılan odalara girmemelidirler.

Evin hiçbir odasında astımlı dışarıda olsa bile kesinlikle sigara içilmemelidir. Eşyaya sinen kokular bile zararlı olabilir. Tüm uyarılara rağmen sigara içilen evlerde filtreli hava temizleyici aletlerden yararlanılabilir.

Astımlılar için en iyi ısınma sistemi, evin her tarafını aynı derecede ısıtan doğalgazla çalışan kaloriferlerdir. Bacasız gaz sobaları, katalitik sobalar uygun değildir.
Yayın tarihi: 07.04.2005
985
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.