Sağlık

Aspirin'de 'veda' riski

Aspirin'de 'veda' riski

Milyonlarca kişinin kalplerini korumak için düzenli kullandığı 'mucize ilaç' Aspirin'i aniden kesmek, risk grubunda kalp krizine yol açabiliyor

Her derdin devası olarak bilinen 'mucize' ilaç Aspiri'ni düzenli kullananlar dikkat! Son araştırmalara göre özellikle kalp rahatsızlığı bulunan kişilerde bu ilacı aniden bırakmak, ölümcül kalp krizlerini tetikleyebiliyor.
Dünyada milyonlarca kişi, kalp krizi ve felç riskini düşürmek için her gün düzenli olarak Aspirin kullanıyor. Aspirin kanın pıhtılaşmasını önlemek gibi, kalp-damar sistemi için birçok avantaj taşıyor.

Eksikliği yeni inceleniyor

Fransa'daki Pastör Üniversitesi Hastanesi uzmanları tarafından yürütülen ve ABD'de bir toplantıda açıklanan araştırmada, incelenen hastalardan 51'inde Aspirin'i ani bırakma sonucunda kalp krizi, anjin ve durdurulamayan göğüs ağrısı yaşandığı bildirildi. Araştırmayı yürüten Dr. Emile Ferrari, "Kalp hastalarında Aspirin'in yararı bilinen bir gerçek. Ancak, Aspirin yoksunluğunun bu hastalar üzerindeki etkisi yeni incelenmeye başlandı" dedi.

Araştırmaya kalp rahatsızlığı belirtileri gösteren 1236 hasta katıldı. Bu hastalardan 51'inin Aspirin kullanmayı kestikten en az bir hafta sonra kalp krizi ya da diğer problemlerle karşılaştığı gözlemlendi. Bu arada araştırmalar Aspiri'nin sadece kalbi korumakla kalmadığını, kolon ve pankreas kanseriyle mücadelede de başarılı sonuçlar verdiğini söylüyor.

Radikal
Yayın tarihi: 02.11.2003
730
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.