Sağlık

Aspirin, öldürücü enfeksiyon riskini azaltıyor

Aspirin, öldürücü enfeksiyon riskini azaltıyor

Aspirinin, kan zehirlenmesiyle ilgili olan öldürücü enfeksiyon riskini azaltabildiği saptandı. Almanya'da Dartmouth Tıp Okulu'nda yapılan araştırmada,aspirinin öldürücü enfeksiyona neden olan bakterilerin kandaki sayısını azaltarak enfeksiyon riskini azaltabildiği belirlendi.

Hayvan dokuları üzerinde yapılan araştırmada, stasilokok (S.Aureus) bakterilerin, sistematik enfeksiyonlara ve çıban, apse gibi cerahate yol açabildiği gözlendi.

Aspirinin yan ürünü olan salicylic asidin, bakterilerin vücutta meydana getirdiği stres üzerinde etki ortaya koyarak, enfeksiyona yol açan yeteneği azalttığı ortaya çıktı.

Dr. Ambrose Cheung, vücut sisteminde enfeksiyonlara yol açan stresin engellenmesiyle, bakterilerin enfeksiyona yol açabilen kapasitesinin önemli oranda azaltılabildiğini belirtti.

Aspirin, stasilokok bakterilerin kanda toksin üretmesini engelleyebiliyor. Hayvanlar üzerindeki araştırmada, aspirinin cerahat oranını ve bakteri sayısını önemli oranda azaltabildiği saptandı.

S. Aureus bakterilerin ayrıca septisemi (kana toksin ve mikrop karışması) hastalığının da nedeni olabildiğine işaret eden uzmanlar, kan zehirlenmesine yol açan bu hastalığın Amerika'da her yıl 750 bin kişide görüldüğünü ve birçok hastanın ölümüne yol açtığını belirtti.

Septisemi vakalarının her yıl giderek arttığı ve antibiyotiklere karşı duyarsız hale geldiği kaydediliyor. Uzmanlar, aspirinin bu hastalık üzerinde gösterdiği etkinin paha biçilmez olduğuna dikkat çekiyor.

Ağrı kesici olarak kullanılan aspirinin, kalp krizi sırasında meydana gelebilen ölüm riskini azaltabildiğinin bilindiğini kaydeden araştırmacılar, aspirinin enfeksiyonlar üzerinde gösterdiği etkinin ise ''inanılmaz'' olduğunu belirtiyor.

Dr. Cheung, yeni testlerle aspirinin antibiyotikle birlikte kullanılmasını inceleyeceklerini ve konjonksiyon etkisini saptayabileceklerini açıkladı.
Yayın tarihi: 21.07.2003
1058
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.