Sağlık

Aspirin göğüs kanseri riskini düşürüyor

Aspirin göğüs kanseri riskini düşürüyor

Araştırmacılar, Aspirin'in göğüs kanserinin en yaygın olan tipinin ortaya çıkma riskini düşürüyor.

Araştırmanın ilk sonuçlarına göre, en az üç ay boyunca haftada en az dört aspirin alan birisinin, en sık görülen "hormone receptor-positive" diye adlandırılan tip göğüs kanserine yakalanma riski yüzde 30 azalıyor.

Araştırma sonuçları, "Journal of the American Medical Association" adlı tıp dergisinin bugünkü sayısında yayımlandı. Yazıya göre, araştırmalar sonucunda, aspirinin göğüs kanserine karşı etkisi üzerinde umut verici sonuçlara varıldı ancak doktorların, "kadınların bu hastalığa yakalanmamak için aspirin almalarını tavsiye etmeleri" gibi kesin bir aşamaya ulaşılması için, daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Columbia University'den araştırmacı Mary Beth Terry ve Dr. Alfred Neugut'un başkanlığındaki ekipçe yapılan araştırma, aspirin ve kanserli tümör gelişimi arasında bir bağlantı olup olmadığı konusundaki ilk çalışma oldu. Çalışma sonucunda, aspirinin, östrojen ve progesteron hormonlarının beslediği tipteki kanserli tümörlerin gelişim riskini azalttığı saptandı.

Göğüs kanserine yakalanan kadınlarının yüzde 70'i, hastalığın, "hormone receptor-positive" diye adlandırılan bu tipini taşıyor.

Araştırmanın ilk sonuçlarına göre, en az üç ay boyunca haftada en az dört aspirin alan birisinin bu tip göğüs kanserine yakalanma riski yüzde 30 azalıyor.

Yayın tarihi: 28.05.2004
682
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.