Sağlık

Asitli içeceklerden sonra dişinizi fırçalayın!

Asitli içeceklerden sonra dişinizi fırçalayın!

Yaz aylarında tüketimi artan asitli içeceklerden sonra dişlerin mutlaka fırçalanması gerektiği bildirildi.

İl Sağlık Müdürlüğü´ne bağlı Konya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Tayip Turan Ekinalan, yaz aylarında tüketimi artan her türlü asitli içeceğin, diş çürüklerinin oluşmasında önemli etken olduğunu kaydetti.

Sağlıklı dişler ve ağız sağlığı için günde 3 kez fırçalama kuralının, tüketilen gıda maddelerinin özelliği nedeniyle yaz aylarında daha fazla önem kazandığını ifade eden Ekinalan, 'Yaz aylarında tüketimi artan asitli içeceklerden sonra dişler mutlaka fırçalanmalıdır. Yoksa dişler kolayca çürüyebilir' dedi.

Ağız içinde biriken asitler ve dişlerin arasında kalan karbonhidrat artıklarının diş çürümelerinde en önemli iki etken olduğunu vurgulayan Ekinalan, şunları kaydetti:

'Yaz aylarında serinlemek ve vücudun kaybettiği suyu geri kazanabilmek için içilen asitli meşrubatlar, her akla gelindiği zaman değil, bilinçli şekilde tüketilmelidir.

Diş çürüğü sorunu yaşamak istemenler, asitli içecekleri özellikle yaz aylarında yemeklerden hemen sonra almalıdırlar. Böylece, yemekten sonra yapılacak fırçalama ile ağız içinde biriken asitler de yok edilmiş olacaktır.'
Yayın tarihi: 22.05.2003
712
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.