Sağlık

Aşırı terlemeye bilimsel tedavi

Aşırı terlemeye bilimsel tedavi

Yaz mevsiminde daha belirgin hale gelen aşırı terleme problemi hem fiziksel hem de ruhsal sorunlara yol açıyor. Uzmanlar, aşırı terlemenin iyontoforez, botulinum toksini uygulaması ve gerektiğinde cerrahi yoldan başarıyla tedavi edildiğini belirtiyor.

Kaynak: Ailem ve Ben

Vücut ısısının kontrolünü sağlayan terleme, birçok kişinin hem özel yaşamını hem de sosyal yaşamını olumsuz etkileyen önemli bir sorun haline gelebiliyor. Normalde bir insan terleyerek günde 500 cc civarında sıvı kaybediyor. Piyasada satılan maddelerle gideri- lemediğinde ise terleme, bir sorun olarak kabul ediliyor ve aşırı terleme olarak adlandırılıyor. Aşırı terleme bilimsel yöntemlerle başarıyla tedavi edilebiliyor.

Terlemenin nedenleri

Terin salgılanması insanlarda sinir sisteminin sempatetik denilen kısmının çalışması ile ilgilidir. Toplumun yüzde 1' inde bu sistem aşırı düzeyde çalışır. Bu durumun nedeni tam bilinmez ve doğuştandır. Özellikle stresli durumlarda bu sistem aşırı çalışır. Genel olarak terleme, kış aylarında daha az rahatsız edici olur. Bunun dışında tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezinden kaynaklanan bazı hastalıklar, şişmanlık, menopoz, ağır psikiyatrik hastalıklar ve bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan hormonlar aşırı terlemeye yol açabilir.

Ruhsal ve fiziksel sorunlar

Bakteri üremesini kolaylaştırdığı için, aşırı terleme kokuya da neden olur. Ruhsal ve fiziksel sorunlara yol açan, sosyal yaşamı zorlaştıran terleme; ellerde, koltuk altında, ayak altlarında, yüzde ve gövdede oluşabilir. Terleme stresli durumlarda gelişiyorsa ve kişi terlemeden rahatsız ise, kısır bir döngü içine girer. Kişi terleyeceğini bilerek daha çok endişelenir ve endişe de daha fazla terlemeye yol açar. Bu kısır döngü bu şekilde sürüp gider.

Nedenin saptanması

Terleme tedavisine başlanmadan önce nedenin saptanması gerekir. Terleme sorunu olan kişinin öncelikle kilo durumu incelenir. Aldığı ilaçlar gözden geçirilir. Hastanın menopozda olup olmadığı araştırılır. Endokrinoloji uzmanının yapacağı değerlendirme ile sorunun tiroid bezinden ya da böbrek üstü bezlerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı belirlenir. Bu durumların hiçbirinde sorun saptanmaz ise, uzmanlar hastanın doğuştan sempatetik sinir sisteminin aşırı çalıştığı kanaatine varabilir ve bu doğrultuda çözümler önerir.

Uygulanan yöntemler

İyontoforez:

Küçük su banyosu içinde el veya ayaklara hafif elektrik akımı verilir. Sık tekrarlanması gerekir. Hafif ve orta derecede terlemesi olan hastalarda iyi sonuçlar alınır.

Botulinum toksini:

Özellikle koltuk altı terlemesinde kullanılan bir maddedir. Doğal bir zehirdir ve sulandırılarak tıpta çeşitli amaçlarla uzun zamandır kullanılır. Ter bezlerini çalıştıran sinirleri felç ederek etki gösterir. Terlemeyi 3 - 4 kat azaltır.

Cerrahi tedavi:

Ellerdeki ve yüzdeki terleme için önerilir. Endoskopik transtorasik sempatektomi olarak adlandırılan teknikle koltuk altından bir delik açılıp akciğer bölgesindeki yüz ve ellere giden sinirlerin başlangıç bölgesi kesilir. Ellerde yüzde 99 civarında başarı elde edilir. Ayaklardaki terleme için bel bölgesindeki sinirler kesilir.

Yayın tarihi: 02.05.2004
816
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.