Sağlık

Aşırı terleme tedavi ediliyor

Aşırı terleme tedavi ediliyor

Dünyada her yüz kişiden birinde görülen aşırı terleme problemi, cerrahi müdahaleyle elde yüzde 99 oranında, ayakta da yüzde 70 oranında engelleniyor.

El, ayak ve koltukaltında görülen aşırı terleme bozukluğu, tıptaki adıyla "hiperhidrozis" artık endoskopik yöntemle kolayca tedavi edilebiliyor.

Uzmanlara göre hiperhidrozis, yani aşırı terleme iyi huylu bir rahatsızlık. Ancak bu rahatsızlığın bir diğer yüzü, sosyal yaşantıyı olumsuz etkilemesi.

Aşırı terleme hastalığı artık özel bir yöntemle tedavi ediliyor. ETSC denilen klempleme yöntemiyle hastalarını tedavi eden Operatör Doktor Ünsal Aybek, Tayvan'da öğrendiği bu yöntemi yaklaşık üç yıldır uyguluyor:

"Diğer klasik yöntemlere göre avantajları var. Yan etkisi daha az ve geri dönüşümü olan bir yöntem. El terlemesini yüzde 99'un üzerinde geçiriyor. Ayak terlemesi de yüzde 60-70 oranında azalıyor. Tekrar terlemenin geri gelme ihtimali çok düşük yüzde bir civarında diyebilirim."

Hastalardan Fatmagül Bekçi, operasyonun psikolojik yönden olumlu etkileri olduğunu söylüyor:

"Ameliyattan çok memnunum, artık bir ortama girdiğimde önce elimi silip sonra tokalaşmak zorunda kalmıyorum. Psikolojim de düzeldi."

www.ntvmsnbc.com
Yayın tarihi: 28.07.2005
762
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.