Sağlık

Aşırı şişmanlığın nedeni genetik

Aşırı şişmanlığın nedeni genetik

Fazla kilolarınızı deüşünüp dert etmeyin suç sizde değil genlerinizde....

GAD2 adı verilen gendeki bozukluğun, aşırı şişmanlığa neden olabileceği belirlendi.
Fransız ve İngiliz araştırmacılara göre, gendeki bozukluk hem yeme tarzına, hem de ensülin hormonunun salgılanmasına etki ederek aşırı şişmanlama riskini artırıyor.

Lille'deki Pastör Enstitüsü ve Londra'daki Imperial College uzmanlarının ortak araştırmasına göre, yeni buluş obezitenin önlenmesi ve tedavi edilmesinde yeni açılımlar sunabilecek.

Araştırmaya göre, 10. kromozom üzerindeki ADG2 geni, enzim aracılığıyla "gama-aminobütrik asit"(GABA) üretimini hızlandırıyor. GABA da, beyinde hipotalamusdaki iştah merkezini uyarıyor. Normal işleyen gen "koruyucu" etki sağlıyor, anormallik varsa genin faaliyeti altı kat artıyor ve şişmanlığa kapıyı aralıyor.

Uzmanlar, bu genetik bozukluğun, şişmanlığın yüzde 10'unun nedenini açıklayabileceğini düşünüyor. Araştırmacılara göre, anormal gen, kan şekerinin depolanmasını sağlayan ve doygunluk hissi veren ensülin hormonunun yemek sırasında salgılanması işlemini de bozuyor.
Yayın tarihi: 04.11.2003
722
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.