Sağlık

Aşırı sıcakta seks tehlikeli

Aşırı sıcakta seks tehlikeli

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muhsin Akbaba, insanların normal yaşantılarını olumsuz etkileyen aşırı sıcak havada, cinsellik gibi aktivitelerden kaçınılması uyarısında bulundu.

Sıcak ve nemli hava etkisini kaybedene kadar vatandaşların dikkatli olmalarını isteyen Prof. Dr. Muhsin Akbaba, ''Havalar normalleşene kadar kadar aşırı aktivitelerden kaçınmalı, spor, seks gibi kalbi yorucu davranışların zamanını ve yerini iyi seçmeli. Kaybedilen su ve tuz yerine konulmalıdır'' dedi.

Aşırı sıcağın insanların ruh sağlığını bozduğunu ifade eden psikiyatr Dr. İbrahim Bilgen ise böyle bir durumda kişilerde cinsel fonksiyon yetersizliği ile sekse isteksizlik oluşabileceğini vurguladı. Dr. Bilgen, şöyle konuştu:

''Kişilerde karamsarlık, sinirlilik, depresyon ve saldırganlık yaratan aşırı sıcak nedeniyle cinsel fonksiyonlarda azalma ve isteksizlik meydana gelebilir. Bu durumda paniğe kapılmayıp, bunun geçici bir olay olduğunu bilmek gerekir. Geçici bir süre devam eden bu olay havaların normale dönmesi ile ortadan kalkar. Fazla üzerinde durmamak gerekir. Yaşadığı mekanda klima olmayan ve aşırı sıcak nedeniyle sıkıntıya girenler bir süre cinsel davranışlarına ara verebilir.''
Yayın tarihi: 19.07.2002
739
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.