Sağlık

Aşırı kilo idrar kaçırtıyor

Aşırı kilo idrar kaçırtıyor

Aşırı kilo kadınların hayat kalitesini bozan idrar kaçırma sorununa da yol açıyor.

Aşırı kilolu olmaktan kaçınmak için birçok neden var. Kalp ve damar hastalıkları, diyabet, kanser gibi önemli hastalıkların görülme riskinin fazla kiloyla arttığını biliyoruz. Bunların yanı sıra kadınların hayat kalitesini bozan idrar kaçırma sorununa da yol açıyor.

Aşırı kilo, idrar kaçırmaya nasıl zemin hazırlıyor?

Aşırı kilo sonucunda karın içi basıncı artıyor. İdrar torbasında basınç oluşuyor. Basınç, idrar torbasını ve idrar yolunu tutan hamak şeklindeki kasların fonksiyonlarını kaybetmesine ve aşağı doğru sarkmasına yol açıyor.

Kilo vermek idrar kaçırma üzerinde olumlu etki yapıyor mu?

İdrar kaçırma sorunu ile karşı karşıya olan birçok hastamız aşırı kilolu. Normal vücut kitle endeksine indiklerinde ve kegel egzersizlerini yaptıklarında belirli bir başarı elde edebiliyoruz.

Sorun bu önlemlerle düzelmezse tedavi nasıl sürer?

İleri safhalardaki idrar kaçırmalarda cerrahi müdahaleye başvuruyoruz. Cerrahide uygulanan farklı teknikler var. Ancak TVT gibi askı ameliyatlarının günlük yaşama en kısa sürede dönebilmeyi sağlayan tekniklerden biri.

Tedavide başka hangi yöntemlere başvuruluyor?

Hastanın şikayetine ve idrar kaçırmanın tipine göre tedavi şekilleniyor. Öncelikle kegel egzersizleri denilen idrar yollarını istemli olarak kasıp bırakmaya dayanan egzersizler öğretiliyor. Ayrıca sıvı kısıtlanması, diyet değişiklikleri ve kilo verdirmek gibi ek önerilerde bulunulur. Bütün bunların sonunda şikayetler hala devam ediyorsa son basamak cerrahi tedavidir. Genel anestezi yapmadan, lokal anestezi ile uygulanan TVT ameliyatı hastalara büyük konfor sağlıyor.

TVT ameliyatı nasıl yapılıyor?

Karından kesi yapılmadan, vajinal olarak üretranın altına askı dikişleri yerleştiriyoruz. Aşağıya sarkmış olan doku eski yerine kaldırılarak sabitleniyor. Ameliyat 20 dakika sürüyor ve hasta aynı gün taburcu ediliyor.

Diğer idrar kaçırma nedenleri nedir?

Menopoz, fazla sayıda ve zorlanarak gerçekleştirilmiş normal doğum, kronik öksürük gibi karın içi basıncın artmasına neden olabilen faktörler ve ailede bu hastalığa olan yatkınlık, idrar kaçırma nedenleri arasındadır. Eğer ailede veya yakın akrabalarda idrar kaçırma sorunu varsa kadının idrar kaçırma problemiyle karşılaşma riski üç kat artıyor.

Menopozla ilişkisi nedir?

Menopozla birlikte östrojen hormonunun azalması idrar kaçırmayı artırıyor. Östrojen hormonu, idrar yolu bölgesindeki bağ dokusu ve kasların kanlanmasının yanında, idrar yolu basınç ve uzunluğu da önemli. Östrojen hormonunun azalması bu olumlu etkileri ortadan kaldırır ve menopoz döneminde kadınların idrar kaçırma sorunu ile karşılaşma riski yükselir.

Kadınların bu sorunlarını gizlediği söyleniyor...

Evet. Büyük çoğunluğu bu yüzünden doktora gitmekten utanıyor ve çekiniyor. İdrar kaçırma tanısı konulan hastaların yüzde 70'i başka bir sebepten dolayı doktora geliyor. Çünkü hastalar hem bu sorundan utanıyor, hem de 'çok doğum yaptım, menopoza girdim artık bu benim yaşamımın bir parçası' diye düşünerek kendi yaşam kalitelerini düşürüyorlar. İdrar kaçırma tanısı için yapılan muayenelerin hiçbiri utanılacak ya da zorlanılacak muayeneler değil.

Mesude Erşan - Hürriyet
Yayın tarihi: 12.08.2005
863
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.