Sağlık

Aşırı hijyen de zararlı

Aşırı hijyen de zararlı

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, aşırı hijyenin çocukları alerjik hastalıklara yatkın hale getirdiğini söyledi.

Özlü, doğayla ilişkisi kesilen çocuklarda hastalık riskinin arttığını belirtti.

Astım ve alerjik hastalıkların gelişmesinde rol oynayan faktörlerle ilgili bilgilerin değiştiğine dikkat çeken Özlü, şunları söyledi: "Son yıllarda yapılan çalışmalar, aşırı hijyenin, çocukları alerjik hastalıklara yatkın hale getirdiğini ortaya koydu. Kırsal kesimde, çiftliklerde, hayvanlarla yakın temas içerisinde, tozlu ortamlarda, çok sayıda kardeşle büyüyen, küçüklüğünde enfeksiyonlara yakalanmış ve bağırsaklarında bazı tür mikroplar yerleşmiş çocuklarda astım ve alerjik hastalıklara daha az rastlanıyor. Aksine kentlerde, iyi yalıtılmış, akıllı binalarda, steril koşullarda büyütülen, enfeksiyonlardan sıkı korunan çocuklarda alerjik hastalıklar ve astım sık görülüyor."

Özlü, tüberkülozun sık görüldüğü ülkelerde, astım ve alerjik hastalıkların daha az görüldüğünü belirterek, şöyle devam etti: "Tüberkülozla karşılaşmış çocuklarda astım ve alerjik hastalıkların gelişme olasılığı anlamlı olarak azalıyor. ABD, Kanada, Avrupa ülkeleri, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi 23 ülkeden 85 merkezi ve 235 bin 477 çocuğu kapsayan bir analizde, bu ülkelerden tüberküloz bildirim oranlarıyla araştırılan çocuklarda alerjik hastalık tespiti arasındaki tersine bir ilişkinin varlığı belirlendi."

Bu ilişkinin nedeninin hijyen hipoteziyle açıklandığını kaydeden Özlü, "Buna göre, vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir elemanı olan ve T hücreleri olarak adlandırılan bir grup hücrenin enfeksiyonlar lehine değişime uğraması, alerjik hastalıklara olan duyarlılığı azaltıyor. Bu veriler, çocukları yapay ortamlar yerine doğal ortamlarda yetiştirmenin gerekliliğini ortaya koyuyor" dedi.

Özlü, sigara içen ailelerin çocuklarında astım hastalığına daha sık rastlanıldığına da dikkat çekti.
Yayın tarihi: 13.03.2004
884
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.