Sağlık

Aşırı gürültü şüpheci yapıyor

Aşırı gürültü şüpheci yapıyor

İşitme mekanizmasını bozan, uykuyla dinlemeyi huzursuz kılan 'gürültü' bu yönleriyle stres kaynağı...

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu, otomobil gürültüsü ile insanların çıkardığı diğer seslerin etkisi altında kalanların, beden ve ruh sağlığını kaybedebileceklerini söyledi.

Prof. Dr. Balcıoğlu, "Gürültüden etkilenmenin süreklilik kazanması uykusuzluk, sinirlilik, yorgunluk gibi hafif ruhsal değişikliklerin yanı sıra hezeyan, hatta şüphecilik gibi ileri dereceli ruhsal bozukluklar meydana getirebilir" dedi.

Gürültünün işitme mekanizmasını bozduğunu, uykuyla dinlenmeyi huzursuz kıldığını, kişilerin birbirleriyle konuşmaları ya da öteki iletişim imkanlarının arasına girdiğini de belirten Prof. Dr. Balcıoğlu, gürültünün bu yönüyle stres kaynağı olduğunu söyledi.

Yatak odalarındaki gürültünün 30-35 desibelin üzerine çıkmaması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Balcıoğlu, şunları söyledi: "50-55 desibelde uyku düzeni bozularak, sempatik sistem uyarılır ve nörovejetatif reaksiyonlar meydana gelmeye başlar. 70 desibelde ise uykudan uyanılır. Uyku sırasında kişiyi uyandıracak desibele varmayan ama uyarı niteliği taşıyan sesler, sempatik tonus artışına sebep olarak, kan damarlarında daralma, kalp atışlarında hızlanma, kas tonusunda değişiklik yaparlar. Bunlar da derin uyku dönemine varılmamasına yol açar."
Yayın tarihi: 10.11.2003
1021
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.