Sağlık

Aşırı bilgisayar kullanımı bedensel yapıyı bozuyor

Aşırı bilgisayar kullanımı bedensel yapıyı bozuyor

Bilgisayarın çok sık kullanımı, kişinin bedensel yapısını bozarken, sosyal hayatındada sorunlara neden oluyor.

Doktor Arif Çelebi, aşırı bilgisayar kullanımı ve çalışma alışkanlıkları sonucu çıkabilecek bedensel bozukluklar ve sorunları şöyle özetledi:

Tekrarlayıcı harekete bağlı bozukluklar

Klavyeyi veya fareyi kullanırken yapılan küçük hareketler çok sayıda tekrarlandığı için küçük el hareketleri sonucu, zamanla, özellikle el bileği hizasındaki yapılarda bozulmalar ortaya çıkar. Bunların içinde en sık görüleni el bileği sendromudur. Eldeki ağrı nedeniyle kişi geceleri uyanır, elini sallayarak ve silkeleyerek ağrıyı bir oranda azaltmaya çalışır.

Boyun kaslarında ağrı ve tutulma

Belli bir duruşta uzun süre kalmakla boyun kasları kasılır. Bu durum boyunda, bazen boyunla beraber başın arka kısımlarında ağrı sertlik ve uyuşukluğa yol açar. Çalışırken kişinin stresli olması, monitorün baş hizasından yukarda olması, aynı baş duruşunu değiştirmeksizin uzun süre sürdürmek boyun tutulmasına neden olur.

Gözlerde yorulma

Sabit bir noktaya sürekli bakmak gözleri yorar. Ekrandaki görüntü ve ışık ayarının iyi yapılmamış olması, monitör ışığının titreşimli olması da göz yorgunluğunda etkili olur. Uzun süre bilgisayar kullanan kişilerin gözlerinde yorgunluk hissi, kızarıklık ve yanma ortaya çıkar.

Uykuya ayrılan saatlerin azalması

Bilgisayar tutkunları birazdan kalkacağım diyerek uykularından çalarlar ve gece geç vakte kadar otururlar. Uyku azlığı sonucu kişi sürekli olarak kendini yorgun hisseder, çabuk sinirlenir, konsantrasyon gücü azalmıştır iş verimi düşer.

Aile bireyleri arasında iletişimde aksama

İnternet tutkunu; çocuğuna, arkadaşlarına eşine vereceği zamanı sanal dünyaya verir. Sanal dünyayı gerçek dünyadaki ilişkilere tercih eder. Bilgisayardan ayrı kaldığında sinirlilik, çöküntü, neşesizlik gibi durumlar ortaya çıkar.

İş verimi ve okul başarısında düşme

İnternet tutkusu nedeniyle mektuplar açılmaz, gazeteler okunmaz, dergiler birikir, günlük küçük düzenlemeler yapılmaz, ev işleri ihmal edilir. Öğrenci izin verilirse vaktini ders çalışma yerine bilgisayar başında geçirir. Uykusuzluk, yorgunluk bunlara eklenince iş ve okul başarısı düşer.

Çelebi, aşırı bilgisayar kullanımına bağlı şikâyet ve bozuklukları önlemeye yönelik önerilerde de bulundu. Ergonomik çalışma koşullarının oluşturulması, beden duruşunun düzeltilmesini öneren Doktor Arif Çelebi, beden bilincinin geliştirilmesi için yoga, meditasyon, solunum eksersizleri, spor gibi çeşitli bedensel ve zihinsel çalışmalar yapılabileceğini söyledi.

Yayın tarihi: 02.11.2003
960
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.