Sağlık

Aşı olmazsak, ölümler gerçekleşecek

Aşı olmazsak, ölümler gerçekleşecek

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'de hiç aşı yapılmazsa, nüfusun tahminen 3'te birinin hastalanacağını, 5 bin kişinin hayatını kaybedeceğini söyledi.

Güncellenme tarihi:
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'de hiç aşı yapılmazsa, nüfusun tahminen 3'te birinin hastalanacağını, 5 bin kişinin hayatını kaybedeceğini söyledi. Akdağ, "Ama biz önlemimizi aldık. 1 milyon 800 bin kişinin hastalığa yakalanacağını ve 400 ölümünün gerçekleşeceğini öngörüyoruz" dedi. Sonbaharla birlikte Kuzey Yarımküre'yi ve dolayısıyla Türkiye'yi tehdit eden domuz gribi için Sağlık Bakanı Recep Akdağ, düzenlediği basın toplantısıyla bugüne kadar alışılmışın dışında bir yöntemle kamuoyunu uyardı ve risk grubunda bulunanların aşı olmaktan kaçmamalarını istedi. Gerekli tedbirlerin alındığını, aşı bağlantılarının yapıldığını, kaygılanılacak bir durumun olmadığını söyeyen Akdağ, hiç aşı yapılmadığı takdirde, matematiksel olarak 21 milyon kişinin hastalanacağını, 5 bin 300 kişinin de hayatını kaybedeceğini açıkladı. Akdağ, aşılama yapıldığı takdirde ise 1 milyon 800 bin kişinin hastalığa yakalanacağını ve 400 ölümün gerçekleşeceğini bildirdi. Akdağ, ocak ayına kadar 24 milyon doz aşının Türkiye'ye ulaşacağını söyledi. 8.8 MİLYON KİŞİ Akdağ'ın basın toplantısı sırasında Bakanlık bürokratları ve konuyla ilgili bilim heyetinde yer alan bilim insanlarının sunumunda ise beklentilere ilişkin bazı matematiksel veriler aktarıldı. Bu bilgilerde 8.8 milyon kişinin polikliniklere başvuracağı, 96 bin kişinin hastaneye yatırılacağı, 15 bin 500 kişinin yoğun bakıma ihtiyaç duyacağı, işgücü kayıpları ve diğer dolaylı kayıplar hariç salgının toplam maliyetinin 1.1 milyar TL olacağı öngörüsünde bulunuldu. Akdağ ise aşının koruma amaçlı olduğunu belirterek, risk grubu dışında yer alanların çok ağır olmadıkça 3-5 gün yatarak evinde dinlendikleri takdirde gribi atlatabileceğini belirtti. Hastalığın ağır seyretmesi halinde hastaneye gidilmesini önerdi. Akdağ, Bakanlık bünyesinde "H1N1 Pandemesi Daire Başkanlığı" kurulacağını açıkladı. 'Tokalaşmak yerine, eyvallah abi deyin' Bakan Akdağ, hastalığın hızla bulaştığına dikkat çekerek vatandaşları uyardı ve "Tokalaşmayın, 'Eyvallah Abi' diyerek selamlaşın" önerisinde bulundu. Akdağ, aşının yan etkisi konusunda ciddi bir bulgu bulunmadığını ve salgın olduğu takdirde okulların kapatılabileceğini açıkladı. Aşı eczanede satılmayacak Akdağ, yumurtaya alerjisi olanların H1N1 aşısı olmaması konusunda uyardı. Domuz gribine karşı aşılamaoranlarının ABD'de yüzde 60, Türkiye'de ise yüzde 80- 90'larda olacağını ifade eden Akdağ, "Aşılar eczanelerde satılmayacak, sağlık kurumları tarafından yapılacak. Aşılama maaliyeti 500 milyon TL'yi aşacak" dedi. Kaynak: Habertürk DOMUZ GRİBİ NEDİR? Domuz Gribi'nden Nasıl Korunuruz? (VİDEO) Domuz Gribi'nin Tedavisi Var mı? (VİDEO) Korunmanın daha etkili yolu yok A Gribi yerine mevsim gribi aşısı mı yaptırmalıyız? Grip deyip geçmeyin
Yayın tarihi: 12.10.2009
1470
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.