Sağlık

Antidepresanlar aşkı öldürüyor

Antidepresanlar aşkı öldürüyor

Yan etki olarak cinsel arzu kaybına yol açtığı bilinen antidepresanların, 'aşık olma' kapasitesine de zarar verdiği söyleniyor.

ABD'de, antidepresan ilaçlarla ilgili bir araştırmanın sonucuna göre bu ilaçlar, cinsel arzu kaybına yol açan yan etkilerinin yanı sıra 'aşık olma' kapasitesine de zarar veriyor.

Bağlanmayı da engelliyor
Araştırmayı yürüten Dr. Helen E. Fisher ve Dr. Anderson J. Thomson Jr., beyindeki serotonin düzeyini artıran antidepresanların aynı zamanda beynin aşık olma ve bağlanma duygularını kontrol eden bölgelerindeki işleyişi bozduğunu söylediler.

25 yıllık araştırmalar
The New York Times gazetesinde yer alan habere göre doktorlar, antidepresan kullanan ve libido kaybından şikayetçi olan hastaların, romantik yaşamlarının da büyük ölçüde etkilendiğini müşahede ettiklerini kaydettiler.

Aşık olan insanların beyinlerini ve aşık olmanın nörolojik temeline ilişkin son 25 yılda yapılan araştırmaları inceleyen doktorların bilimsel makalesi bu yıl yayımlanacak.
Yayın tarihi: 20.04.2007
865
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.