Sağlık

Antibiyotiklerin kalp hastalarına faydaları

Antibiyotiklerin kalp hastalarına faydaları

Kalp krizinden veya göğüs ağrılarından sonra kalp hastalarına kısa bir süre için olsa bile verilen antibiyotiklerin koruyucu etkisi kaydedildi. Yeni bir çalışma, enfeksiyon ve iltihaplanmanın kalp hastalığının gelişmesinde rol oynadığına dair yeni bulgular sunuyor. O yüzden antibiyotiklerin bu riski azaltmak da önemli bir silah olabileceği düşünülüyor.

Araştırmacılar, antibiyotik kullanan kalp hastaların aynı şikayetlerle hastaneye dönmelerinde daha düşük riskler görüldüğünü söylüyor.

Çalışmaya, kalp krizi veya göğüs ağrısı sebebiyle hastaneye başvuran 325 kadın ve erkek katıldı. Hastalara 48 saatlik bir gözetimden sonra bir haftalığına antibiyotik veya plasebo verildi.

Bir yıl sonra, antbiyotik verilen hastaların plasebo verilen hastalara göre hastaneye dönme oranlarında %36 azalma görüldü.

Çalışma yazarı İngiltere'deki Mayday Hastanesi'nden MD Michael A. Mendall "Antibiyotiklerin enfeksiyon içermeyen bir durumu böyle etkilemeleri gerçekten ilginç" diye konuştu.

Mendall'a göre, sorun antibiyotiklerin bu hastalarda enfeksiyon veya iltihaplanmalarla savaşıp savaşmadığını anlamak.

Önceki çalışmalar, C-reaktive protein, fibrinojen ve beyaz kan hücreleri gibi iltihaba sebep olan maddelerin kalp hastalığı riski oluşturduğunu gösteriyor. Buna ek olarak, araştırma da Helicobacter pylori (H. pylori) ve Chlamydia pneumonia isimli iki bilinen bakteriyle meydana gelen enfeksiyonun kalp hastalığıyla bağlantısı olduğu gösteriliyor.

Araştırmacılar, kısa süreli antibiyotik tedavisinin yararlı etkilerini belirlemek için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini düşünüyor.

Çalışma, Circulation: Journal of the American Heart Association dergisinde yayınlandı.
Yayın tarihi: 20.08.2002
1230
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.