Sağlık

Antibiyotik işe yaramıyor

Antibiyotik işe yaramıyor

ABD'de yapılan bir araştırma, genellikle ağır bronşit tedavisi için önerilen antibiyotiklerin işe yaramadığını ortaya koydu.

New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan araştırmada, zengin ülkelerde doktorların virüse bağlı olarak oluşan bronşit için yazdığı antibiyotiklerin, hastalığın tedavisine olumlu etkide bulunmadığı belirtildi.

Araştırmada, ağır bronşitin nadiren bakteriden kaynaklandığı ve bu durumda antibiyotiklerin işe yaradığı vurgulandı.

Antibiyotiklerin gereksiz ve fazla kullanımının bu ilaçlara direnci artırdığını hatırlatan araştırmacılar, gereksiz ve fazla antibiyotik kullanımının dünyada giderek yaygınlaştığına, bunun da ciddi sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti.

Araştırma ekibinin başkanı Virginia Üniversitesi'nden Dr. Richard Wenzel, "yıllardır bronşit tedavisinde antibiyotik kullanıldığını, bronşit için gereksiz yere antibiyotik kullanan hastaların yüzde 70-80'inin tedavisinin 5-10 gün sürdüğünü" belirterek, "doktorların bronşit tedavisi için antibiyotik yazmayarak, ilacın muhtemel yan etkilerini ve gereksiz harcamaları engellemiş olacaklarını, böylece hastalarına daha fazla yardım edebileceklerini" söyledi.

Akciğerlere giden solunum yollarının iç yüzündeki zarın iltihaplanması anlamına gelen bronşit, her yıl yetişkinlerin yüzde 5'ini etkiliyor.
Yayın tarihi: 20.11.2006
840
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.