Sağlık

Anti depresanlar kanser hücrelerine karşı

Anti depresanlar kanser hücrelerine karşı

İngiliz bilim adamları, Prozac benzeri anti-depresif ilaçların bazı kanser türlerinin tedavisinde kullanılabileceğini ortaya çıkardı.

Birmingham Üniversitesi'nden araştırmacılar, ayrıca ecstasy türü amfetaminlerin de kanser hücrelerini yok edebildiği sonucuna ulaştı. Prozac ve Ecstasy gibi ilaçların yaptığı, temelde insanın ruh halini değiştirmek. Bunu da beyne, insanın kendini iyi hissetmesini sağlayan serotonin gibi kimyasalları salgılama komutu vererek gerçekleştiriyorlar. Bu ilaçlar, serotonin taşıyıcı olarak adlandırılan molekülleri hedef alıyor.

Birmingham Üniversitesi'nden bilim adamları, bazı kanser hücrelerinde de işte bu taşıyıcı moleküllere rastladı. Bu bulguyu takip eden testler, çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Birmingham Üniversitesi'nden Profesör John Gordon, ulaştıkları sonucu şöyle anlattı:

"Lemfoma adıyla bilinen bir kanser hücresi grubunu inceledik ve gördük ki, anti-depresif ilaçlar ve bazı amfetaminler, bu kanser hücrelerinin büyümesini durdurabiliyor, hatta bazılarını tamamen yok ediyor."

Anti-depresif ilaçların, özellikle Afrika'daki çocuklarda sık rastlanan ve Burkitt Lemfoması olarak bilinen kanser türü karşısında etkili olduğu biliniyor. Elde edilen yeni bulgularla, dünyada her yıl yüz binlerce insanın ölümüne neden olan diğer kanser türlerinin tedavisine de kapı aralanabileceği belirtiliyor. Kanser tedavisinde ecstasy kullanılmasını savunan ise yok gibi. Zira bu ilacın tedavi edici özelliğini ortaya çıkaracak dozun ölümcül olacağı biliniyor. Ancak uzmanlar, anti-depresif ilaçlar konusunda umutlu. Bu ilaçların hastaya, şu anda uygulanan tedavilerden daha az ıstırap vereceği tahmin ediliyor. Araştırmacılar, bu konudaki klinik deneylere yakında başlamayı hedefliyor.
Yayın tarihi: 13.05.2005
901
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.