Sağlık

Anoreksi geni bulundu!

Anoreksi geni bulundu!

Kilo almaktan korkmaya bağlı olarak yemek yeme bozukluğu hastalığı olan anoreksiya nevroza hastalarında, şimdiye kadar pek araştırılmayan bir molekülün fazla miktarda ürediği ortaya çıktı.

Londra´daki Imperial College´de görevli bilim adamları, anoreksiyanevroza hastası kadınlar üzerinde yaptıkları araştırmada, hasta kadınların kanında cart isimli bir molekülün, sağlıklı kadınlara göre,yüzde 50 oranında daha fazla bulunduğunu tespit ettiler.

Araştırma başkanı Sarah Stanley, New Scientist dergisine yaptığı açıklamada, kandaki cart düzeyinin yüksekliğinin anoreksiya nevroza hastalığının sonucu mu, yoksa nedeni mi olduğunun henüz bilinmediğini, fakat bu yeni bilgiyle tedavi yöntemi geliştirme yolunda önemli adım atıldığını kaydetti.

Beyinde, hipofiz ve böbreküstü bezlerinde üretilen cart molekülünün insandaki işlevinin bilinmediğini söyleyen Stanley, kandaki cart düzeyi ile vücut ağırlığı arasında çok yakın bir ilişki bulunduğunu belirtti.

Cart molekülünün farelerde iştahı düzenlediğinin bilindiğini söyleyen Stanley, bu molekülün insanda da aynı işlevi yapıp yapmadığının inceleneceğini kaydetti.

Bundan sonra yapılacak araştırmalarda, aşırı şişman ve iştahsızlıktan yakınan kişilerin kanlarındaki cart düzeyinin ölçüleceğini belirten Stanley, cart molekülünün ilerde obeziteye karşı ilaç olarak kullanılabileceğini söyledi.
Yayın tarihi: 31.03.2003
785
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.