Sağlık

Anneleri ile yakın olan genç kızlar daha uzun bekliyor

Anneleri ile yakın olan genç kızlar daha uzun bekliyor

ABD`de yapılan bir araştırmada, anneleriyle yakın ilişki içinde bulunan gelişme çağındaki genç kızların, ilk cinsel deneyimleri için daha uzun süre bekledikleri belirlendi.

Federal bir kuruluş olan Ulusal Gençlik Sağlığı Kurumu`nca yürütülen araştırmada, karşı cinsle birlikteliklerine anneleri kuvvetle karşı çıkan genç kızların, bu uyarıyı daha çok dinledikleri ortaya çıktı. "Çocuklarımızın yaşamlarında neler olup bittiğiyle daha çok ilgilenmeliyiz" diyen Minnesota Üniversitesi Genç Sağlığı ve GelişimiMerkezi Başkanı Dr. Robert Blum, "Yoksa kaçınılmaz şekilde karşı karşıya kalacakları seçimleri konusunda açık ve etkili mesajları nasılverebiliriz" ifadesini kullandı. Dr. Blum, gelişme çağındaki genç kızlarla doğum kontrolü hakkında konuşmanın, gençlerin cinsel davranışlarına olumsuz etkisi bulunmadığını söyleyerek, "Gençlerin ebeveynlerinin cinsel değerlerine dikkat ettiklerini, ancak sadece konuşmanın yeterli olmadığını" belirtti. Araştırma sonucunda, ilk cinsel deneyimleri konusunda beklemeyi yeğleyen gelişim çağındaki genç kızların annelerinin, kızlarının cinsel birleşmede bulunmalarına kuvvetle karşı çıktığı, kızlarıyla ilişkilerinden memnuniyet duyduğu, kızlarının arkadaşlarının aileleriyle sürekli konuştuğu ve çoğunlukla yüksek öğrenimli olduğu ortaya çıktı.
Yayın tarihi: 05.09.2002
721
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.