Sağlık

Anneler, cinsel eğitimin ne olduğunu bilmiyor!

Anneler, cinsel eğitimin ne olduğunu bilmiyor!

Annelerin büyük çoğunluğu; cinsel eğitimin ne olduğunu bilmiyor

Hacettepe Üniversitesi Ev Ekonomisi Yüksekokulu Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmihan Artan ile Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okulöncesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Belma Tuğrul, alt-sosyokültürel düzeyde ve 2-18 yaş grubu çocuğu olan 665 anne ile araştırma yaptı.

Katılımcı annelerin çocukların cinsel eğitimine ilişkin görüşlerinin incelendiği çalışmada, 20-29 yaşları arasındaki annelerin yüzde 58.7'si, 30-39 yaş grubundaki annelerin de yüzde 55.3'ü "cinsel eğitimin ne olduğunu bilmediklerini" bildirdi.

Bu oran, 40 yaş ve üstündeki annelerde ise yüzde 74.4 olarak belirlendi. Araştırmada, yine annelerin büyük bir kısmı cinsel eğitimi "cinsel ilişki" olarak yanlış tanımladı, bir kısmı ise "bedenini tanıma" diye nitelendirdi.

Araştırmayı değerlendiren Doç. Dr. İsmihan Artan, "sonuçların, cinselliğin tabu sayıldığı Türkiye'de, özellikle kadınların cinsellik ve cinsel eğitim konusunda yeterli ve doğru bilgilere sahip olmadığını gösterdiğini" söyledi. Cinsel eğitimi "genel anlamda çocuğun kız veya erkek olarak kendi cinsiyetine uygun davranış biçimlerine yönelmesi için gereken bilgi ve deneyimleri öğrenme, kavrama ve uygulama süreci" olarak tanımlayan Doç. Dr. Artan, eğitimi sadece hayat, üreme ve cinsel ilişki ile sınırlandırmamak gerektiğini vurguladı.

Bu nedenle, öncelikle aile, eğitimci ve toplumdaki tüm bireylerin cinsel eğitim konusunda bilinçlendirilmelerinin önemine işaret eden Doç. Dr. Artan, "Cinsel eğitimin gerçek anlamı vurgulanmalı, yanlış inanışlardan sıyrılarak içinde bulunduğumuz çağa uygun bir cinsel eğitim anlayışı geliştirilmeye çalışılmalıdır" dedi.
Yayın tarihi: 11.10.2003
751
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.