Sağlık

'Anne ve çocuk arasında kanser bağlantısı var'

'Anne ve çocuk arasında kanser bağlantısı var'

Anne ile çocuk arasındaki kanser bağlantılı mı? İngiliz uzmanların araştırmasına göre çocuklarında kanser görülen annelerin göğüs kanserine yakalanma oranı daha yüksek.

İngiliz Doktor Dong Pang, anne ile çocuk arasındaki kanser bağlantısının, hamilelik dönemiyle ya da hormonların etkisinden kaynaklanabileceğini söyledi.

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılan 12. Avrupa Kanser Koferansı'nda sunulan çalışma, erken yaştaki çocuklarında kanser görülen annelerin göğüs kanserine yakalanma riskinin yüksek olduğunu gösterdi. İngiliz Doktor Dong Pang, araştırmalarında, 15 yaşından önce kesin kanser teşhisi konulan 2604 çocuğun annelerinden 95'inin göğüs kanseri olduğunu, bu sayının da normalden fazla olduğunu saptadıklarını belirtti.

Çalışmalarında, çocuğu 5 yaşından önce kanser olan ya da kanser teşhisi konulan çocuğu erkek olan annelerin doğumdan sonraki ilk yıllarda göğüs kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu da belirlediklerine dikkat çeken Dr. Pang, anne ile çocuk arasındaki kanser bağlantısının, hamilelik dönemiyle ya da hormonların etkisinden kaynaklanabileceğini kaydetti.
Yayın tarihi: 25.09.2003
741
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.