Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Anne sütüyle beslenen bebekler daha zeki

Anne sütüyle beslenen bebekler daha zeki

Amerikalı ve Danimarkalı bilim adamları tarafından araştırma, anne sütüyle beslenme süresinin uzunluğunun çocuğun zekasını etkilediğini ortaya koydu.

Bilim adamları, anne sütüyle beslenen çocukların diğerlerine göre daha zeki olduğunu bildirdi.

Bilim adamları, anne sütünün faydasını, içeriğindeki maddelerin beyin kapasitesini artırmasına bağladı.

Bu sürenin uzunluğunun 9 ayla sınırlı olduğunu belirten bilim adamları, bu süreden sonra anne sütü almanın bir faydası olmayacağını ifade etti.

Sonuçları "Journal of the American Medical Association" da yayımlanan araştırma, 1959-1961 yıllarında doğan 9 bin 125 kişi üzerinde yapıldı. Bir aydan daha az süreyle anne sütü alan kişilerin IQ seviyelerinin 99.4`te kaldığı, bunun da 100 ortalamasının altında bulunduğuna dikkat çekildi. 2-3 ay süreyle emzirilen kişilerin 101.7 seviyesine ulaştığı, 4-6 ay anne sütü alan kişilerin ise 102.3`lük birzeka düzeyine çıktığı belirtildi. 7-9 ay emzirilen kişiler ise 106`lıkbir IQ seviyesi yakaladı.

Bilim adamları, süt kalitesinin düşmesiyle zeka üzerindeki etkinin azaldığının da 9 aydan fazla emzirilmiş kişilerin zeka seviyelerinin yeniden 104 seviyesine düşmesinden anlaşıldığını bildirdi.
Yayın tarihi: 08.05.2002
776
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.