Sağlık

Anne sütü zekayı artırıyor

Anne sütü zekayı artırıyor

Sağlık Bakanlığı ve beslenme uzmanları, doğuştan itibaren en az 6 ay anne sütüyle beslenen bebeğin zekasının 10 puan arttığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı ve beslenme uzmanları 1-7 Ekim "Dünya Emzirme Haftası"nda annelere "bebeğinize ilk 6 ay sadece anne sütü verin" önerisinde bulunuyor.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar, 81 İl Sağlık Müdürlüğü'ne gönderdiği genelgede, bütün bebek ve çocukların, sağlıklı olmak ve sağlığını korumak için yeterince beslenme hakkına sahip olduğunu belirterek, emzirmenin bebek ve çocuklara bu hakkı sağlayan en ideal yöntem olduğunu belirtti.

"EK BESİNLERİ GECİKTİRİN"

Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması 2003 sonuçlarına göre, 0-3 aylık bebeklerin emzirilme oranının yüzde 95.7, 4- 6 aylık bebeklerin ise emzirilme oranının ise yüzde 86.4 olduğunu ve bu oranın ilk yılın sonunda yüzde 67'lere düştüğünü belirten Ünüvar, Türkiye'de ortalama emzirme süresinin 12 ay olduğuna dikkat çekti.

Ünüvar, "Ancak emzirme süresi uzun olmasına karşın, ek besinlere 6 aydan önce veya çok geç başlanması sorun oluşturmakta ve beslenme yetersizliğine yol açmaktadır.

Yaşamın ilk bir ayı içerisinde olan her 10 bebekten yalnızca üçü sadece anne sütüyle beslenmekte, diğer yedi bebeğe gereksiz yere yarar yerine çoğu kez zararlı olabilecek su ve ek besinler verilmektedir" açıklamasında bulundu.

BEBEĞİN ZEKASINI 10 PUAN ARTIRIYOR

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güldan Köksal, anne sütünün besin değerinin çok yüksek olduğuna işaret ederken, "Anneler bu önemli besini çocuklarından esirgemesinler" dedi.

Doğduktan sonra bebeğe anne sütü verilmesi ve bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi gerektiğini kaydeden Köksal, anne sütünün bebeği enfeksiyonlara karşı koruduğuna dikkat çekti.

Anne sütünün zekayı 10 puan arttırdığına dikkat çeken Köksal, "Anne sütünün içinde 100'den fazla çeşidiyle oligosakaritler var. Bunun içinde siyalik asit var. Bu bebekte zeka puanının artmasına neden oluyor. Bu karbonhidratların doğar doğmaz çocuk tarafından alınması lazım" dedi. Bebeğine anne sütü veren kadının meme kanserine yakalanma riskinin de azaldığını kaydeden Köksal, annelerin hem kendi, hem de bebeklerinin sağlığı için mutlaka ilk 6 ay bebeğe sütünü vermesi gerektiğini kaydetti.


Yayın tarihi: 01.10.2004
838
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.