Sağlık

Anne-babalar dikkat!

Anne-babalar dikkat!

Anne ve babası sigara tiryakisi olan çocuklar pasif içici konumuna düşüyor. Bu durum çocuklarda bronşit ve zatürree riskini oluşturuyor.

Trakya Üniversitesi (T.Ü) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıklanabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Celal Karlıkaya, ailelerin, çocukların yanında sigara içmeme konusunda biraz daha bilinçlendiklerini belirterek, "Balkonda dahi sigara içseniz, teninizden bebeğinize belirli oranlarda nikotin geçer" dedi.

Sigara dumanının öksürük, hırıltılı nefes, soğuk algınlığı, kulak ağrısı ve astım krizlerine yol açabileceğine işaret eden Doç. Dr. Karlıkaya, şöyle konuştu: "Aileler, çocukların yanında sigara içmeme konusunda biraz daha bilinçlendiler. Ancak balkonda dahi sigara içseniz, teninizden bebeğinize belirli oranlarda nikotin geçer. (Ben bebeğimin yanında içmiyorum) diyerek bir tarafa çekilemezsiniz. Bebekle annenin daha yakın teması olduğu için, sigara bağımlısı anneden bebeğe deri yoluylanikotin geçmektedir. Bu durum bazı bebeklerde gözlerin kızarmasına, kaşınmasına ve sulanmasına neden olur." Sigara içenlerin "içme özgürlükleri" olduğundan söz ettiklerini ancak, içmeyenlerin de " temiz ve zehirsiz hava soluma hakları" bulunduğunu kaydeden Doç. Dr. Karlıkaya, ani bebek ölümü sendromunun, sigara içilen evlerde görülme oranının yüksek olduğuna dikkati çekti. Doç. Dr. Karlıkaya, pasif içiciliğin bebeklerde beyin ve kas tümörü riski doğurduğunu da sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 09.08.2003
811
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.