Sağlık

Anne adayları güneşe dikkat!

Anne adayları güneşe dikkat!

Aşırı sıcağa maruz kalan hamilelerde, meydana gelecek tansiyon sorunları bebeğin gaz değişimini bozarak sağlık riskleri oluşturuyor.

SELÇUK Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çolakoğlu, hamileleri güneşte kalmaması için uyardı. Çolakoğlu, uzun süre sıcakta kalan hamile kadınların tansiyonunun yükselebileceği veya düşebileceğini belirterek, bunun bebek için ciddi riskler oluşturduğunu söyledi.

ANNE karnında bebeğin oksijen alıp karbondioksit verdiğini ifade eden Çolakoğlu, "Tansiyon dengesi bozulan annenin bebeğinin gaz değişimi de aksar. Kandaki oksijen seviyesi olması gerekenin altına düşer. Sağlık sorunları yaşayan hamilelerin bebeklerinde sakatlığa varan sorunlar yaşanabilir" dedi.

Kendinizi koruyun

• Hamileler gebeliklerinin her döneminde güneş ışınlarından kendilerini korumalı.
• Kalp atışları hızlanan, nefes darlığı yaşayan hamilelerin çocuklarında, uzun süre bu olağanüstü durumda kalmaları halinde zihinsel sorunlar görülebilir.
• Hamileler özellikle güneşin ışınlarının dik geldiği öğle ve sıcaklığın fazla olduğu öğleden sonraki saatlerde gerekmedikçe sokağa çıkmamalı, çıkarlarsa da uzun süre kalmamalı.
• Anne ve bebek sağlığı için sıcaklığın 30 dereceyi geçtiği ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulmalı.
• Hamileler, gebeliklerinin ilk aylarında bile olsa plaj ya da havuzda güneşlenmemeli.
Yayın tarihi: 23.06.2003
711
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.