Sağlık

Anne adayları, bir kadehten bir şey olmaz deyip geçmeyin!

Anne adayları, bir kadehten bir şey olmaz deyip geçmeyin!

Alkol, hamileliğin hangi ayında içilirse içilsin, bebek için zararlı. Son aylarda içilen alkol bebeğin sinir sistemi gelişimini engelleyebiliyor.

Gebelikte içilen tek bir kadeh içki bile bebeğe zararlı. Son araştırmalar, gebelikte çok az miktarda alınan alkolün bile, bebekte gözle görülür izler bıraktığını ortaya koydu. Üstelik içkinin gebeliğin hangi döneminde içildiğinin de bir önemi yok.

ABD'deki Pittsburg Üniversitesi'nden bilim adamları, hamilelerin haftada bir kadeh şarap içmesinin bebek üzerindeki etkilerini araştırdı.

Sonuçlar şaşırtıcı çıktı:

Hamilelik boyunca haftada en fazla bir kadeh şarap içen annelerin bebekleri, gebelik süresince alkol almayan annelerin bebekleriyle kıyaslandığında, kafalarının daha küçük, kilolarının daha az ve boylarının daha kısa olduğu görüldü.

Söz konusu araştırmayla, 16'ncı haftadan sonra anne adayının arada bir, bir kadeh içki içmesinin bebeğe zarar vermediğine dair yaygın kanı da çürütülmüş oldu.

Alkol, hamileliğin hangi döneminde içilirse içilsin bebek için zararlı

İlk üç ay içinde alınan alkol, bebeklerin yüzlerinde deformasyona neden oluyor, üç ila altı ay arasında içki alındığında ise bebeğin beyninde hasar meydana geliyor. Hamileliğin son dönemlerindeki alkol tüketimi de sinir sisteminin gelişimini engelliyor.

Radikal
Yayın tarihi: 14.11.2003
896
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.