Sağlık

Ankara'da erkekler, İstanbul'da kadınlar tiryaki

Ankara'da erkekler, İstanbul'da kadınlar tiryaki

Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, Ankara´da erkekler, İstanbul´a ise kadınların daha fazla sigara içtiği belirlendi.

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi´nde devam eden ´2. Uluslararası Çevre, Beslenme ve Kanser Sempozyumu´nda, Hacettepe Üniversitesi´nden Yrd. Doç. Dr. Sevil Bacanlı, ´Türkiye´deki erişkinler arasında sigara kullanımının epidemiyolojisi´´ konulu araştırmayı anlattı.

2 bin 261´i erkek olmak üzere 5 bin 571 kişinin katılımıyla aralarında İstanbul, İzmir, Ankara, Malatya, Sakarya ve Ordu´nun bulunduğu 13 ilde yapılan araştırmada, erkekler arasında ortalama sigara kullanma oranı yüzde 50.9, kadınlarda da yüzde 25.5 olarak tespit edildi.

Ayrıca erkeklerin yüzde 16´sının, kadınların da yüzde 58´inin eski kullanıcı olduğu belirlendi. Araştırma, erkekler ile kadınlar arasında sigara kullanma yaşı farklılıklarını da ortaya koydu. Sigarayı erkeklerin en fazla 30-39, kadınların da 25-29 yaşlarında kullandığı saptandı.

Bekar erkek ve kadınların daha az sigara tükettiği, boşanmış erkekve kadınların ise daha fazla sigara içtiği anlaşıldı. Yine yüksek gelir düzeyi olan kadınlar arasında sigara kullanma eğiliminde artış görülmesi, kullanıcıların da 3´te 1´inden fazlasının günde 16-20 sigara tüketmesi araştırmanın diğer ilginç sonuçları arasında yer aldı.

Ayrıca katılanların yüzde 61.8´i sigarayı düzenli olarak kullanmaya 20 yaşından önce başladığını belirtirken, tüm kullanıcıların yüzde 11´i de ´12 yaş ya da daha küçükken sigaraya başladığını´ bildirdi.
Yayın tarihi: 02.04.2003
942
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.