Sağlık

Ani ölümler

Ani ölümler

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Kani Gemici, ritim bozukluğuna bağlı olarak oluşan ani ölüm sebepleri ve ani ölüm riskini yüzde 95 oranında belirleyen T - Dalga Alternansı hakkında bilgi verdi.

Ani ölüm sebepleri nelerdir?

İnsanlarda, kalp damar sistemi ve kalp kası hastalıkları, genlerimizden gelen hastalıklar, doğumsal kalp rahatsızlıkları genç yaşlı demeden ani ölümlere yol açıyor. Uzun QT Sendromu, Kısa QT Sendromu, Brugada Sendromu gibi genetik hastalıklar, küçük yaştaki çocukları etkilerken, damar tıkanması çoğunlukla 35-40 yaşın üzerindeki insanlarda ölümlere sebep olabiliyor. 15-20 yaşlarında kalpten ani ölümlerin sorumlusu ise, eğer kişide ciddi bir kalp rahatsızlığı yoksa, genetik ve doğumsal hastalıkların yol açtığı ritim bozuklukları. Damar tıkanması genelde 35 -45 yaş arasında görülüyor.

Kimler risk altında?

• Ailesinde ani kalp ölümü hikâyesi bulunanlar,
• Şüpheli ritim bozukluğu olanlar,
• Daha önce tehlikeli bir ritim bozukluğu geçirmiş kişiler,
• Sebepsiz yere bayılanlar,
• Genç kalp-damar hastaları,
• İleri derecede kalp yetersizliği veya kalp kası problemi olanlar,
• Sporcular ve yüksek sorumluluk taşıyanlar

Nasıl korunuruz?

Koroner bozukluklarla ilgili hipertansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, sigara, irsîyet, obezite, hareketsiz yaşam gibi risk faktörlerini kontrol altına alarak kalp hastalıklarından kaynaklanan ani ölümleri önlemek mümkün. Ancak kişi yüksek derece risk taşıyorsa, laboratuar ortamında katater yardımıyla yapılan "Elektro -fizyolojik işlem" veya "T dalgası Arternansı" testleri uygulanarak, tedavi planlanıyor.

T–dalga alternansı nedir ve güvenilirliği ne düzeydedir?

Bu cihaza yüzde 95 oranında güvenilebilir. Test eğer olumsuz çıkmışsa, hastanın ani ölüm riski çok yüksek demektir. Başka araştırmalar da yaparak gerekli tedbirler alınır. Test olumlu çıkmış ise, 'ani ölüm riskiniz hemen hemen yok' diyebiliriz. Kardiyak ölüm eğer ritim bozukluğuna bağlıysa, bu testin anlamı var demektir. Ancak hastada koroner damarın tıkanmasına bağlı olarak bir ölüm oluşuyorsa, bu testin çok büyük bir yararı yok. Ritim bozukluğu nedeniyle hasta kaybedilecekse bu risk cihaz sayesinde ortaya konulabilir.

Dünyada bu cihaz ile ilgili yapılmış araştırmalar ve buna yönelik bilgiler var mı?

Bununla ilgili; belli sayıda bir grup insana T Dalga Alternansı testi uygulanmış. Diğer 0 bir gruba da, laboratuvar ortamında yapılan Elektro -fizyolojik işlem uygulaması yapılmış. Bu iki testin sonuçları karşılaştırılmış. Her iki testin güvenilirliği birbiriyle aynı. T Dalga alternansı bu nedenle güvenilebilir bir test. Pek çok hastaya elektrofizyolojik işlem yapmaya gerek görmeden, güvenli bir şekilde, 'sen endişe etme, tedavini sürdür, ilave tedbir almaya gerek yok' denilecek bir test olduğunu biliyoruz.

Elektrofizyolojik işlem nasıl bir uygulama?

Bu, laboratuvar ortamında yapılan bir işlem ve herkes için tarama amaçlı kullanılamaz. T Dalga alternansı ise 10 dakikalık bir işlem ve hasta bundan zahmet görmüyor. Elektrofizyolojik işlemde hastanın damarından gireceksiniz ve kalbine katater yerleştireceksiniz. Yarım saat 40 dakikalık bir işlemden sonra hasta bir gün de hastanede kalıyor.

T–Dalga Alternansı'nda hastanın ani ölüm riski ortaya çıkarsa ne yapılır?

Ritim bozukluğuna bağlı bir sorun olduğu için ritim düzeltici bazı ilaçlara başlayabiliriz. Ama en önemlisi hastaya kalp pili takıyoruz. Kalp pili, kalbin üzerinden 3-4 santimetrelik bir cep açılarak bunun içine yerleştiriliyor. O cepten girerek, kalbe giden damarlar yoluyla teller ilerletiliyor ve orada bağlantı kuruluyor. Cebin ağzı kapatıldıktan sonra hasta bununla ömür boyu yaşıyor. Ani ölüme neden olacak ritim bozukluğu geldiği anda bu pil o ritim bozukluğunu tanıyor ve enerji şok vererek sorunu gideriyor. Pil, hastanın yaşamı için bir kısıtlama getirmiyor ancak ortalama 7 yıllık ömrü var. Bunun sonunda değiştirilmesi gerekiyor. Pilin ani ölüm riskinden koruma oranı yüzde 100 ancak en güvenilir ilaçlarla bu oran sadece yüzde 50 civarında. Hastaya aynı zamanda beslenme ve yaşam kalitesine yönelik bazı öneriler de sunuyoruz ama bu koruyucu bir tedbir olarak düşünülemez.
Yayın tarihi: 26.05.2006
897
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.