Sağlık

Ani ısı değişimi hasta edebilir

Ani ısı değişimi hasta edebilir

Hava sıcaklığının ani bir şekilde düşmesi, vücutta şok etkisi yaparak solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabiliyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ziya Cenik, yurdun büyük bir bölümünü etkisi altına alan soğuk ve yağışlı havanın, yaz mevsiminin sona erdiği bugünlerde sağlık açısından önemli risk oluşturduğunu söyledi.

Hava sıcaklıklarının 30-40 derece civarında seyrederken aniden 5-10 dereceye kadar düştüğünü anımsatan Prof.Dr.Cenik, bu gibi ani sıcaklık değişimlerinin en yaygın görülen etkisinin vücutta kırgınlık, başağrısı ve mide bulantısı olduğunu kaydetti.

Hastalıklara davetiye çıkarıyor

Isı değişimine bağlı etkilerin, yetersiz beslenen kişilerde daha ağır görüldüğünü vurgulayan Prof.Dr.Cenik, şunları belirtti: "Sıcaklıkların kısa süre içinde aniden düşmesi, vücutta şok etkisi yaparak solunum yolu enfeksiyonlarına davetiye çıkarıyor. Sıcaklık farkına uyumda zorlanan vücudun dengesi bozuluyor. Bu durum, vücut direnci zayıf ve hasta olmaya uygun kişilerde tetikleyici etki yapıyor. Vücudun savunma mekanizması için gerekli besinleri tüketmeyen kişiler bundan daha fazla etkileniyor. Bu tip hava değişiklikleri, kulak burun boğaz şikayetlerini artırmakta, çeşitli enfeksiyonlara neden olmaktadır."

Kalın giysiler giyinmeli

Kolay hasta olan, vücut direnci zayıf kişilere bu havalarda kalın giysiler giymelerini öneren Prof.Dr. Cenik, "Ani sıcaklık değişimlerinden vücudun en az etkilenmesi ve yeni hava şartına uyum sağlayabilmesi için kalın giysilerin kullanılmasında yarar var. Bu kıyafetler, soğuk algınlıklarıyla ortaya çıkan birçok hastalığın önüne geçecektir" dedi.

Gelişigüzel ilaç kullanılmamalı

Prof.Dr.Cenik, kış mevsimine geçişte, sonbaharda sık sık benzer sıcaklık değişimlerinin yaşanabileceği göz önünde bulundurularak, tedbirli olmak gerektiğini vurguladı. Bu nedenle hasta olanlara, gelişigüzel ilaç kullanmaktan da kaçınmaların öneren Prof. Dr. Cenik, soğuk algınlığı gibi görünen durumun önemli bir hastalığın belirtisi olabileceğini düşünerek, en kısa zamanda bir uzman doktora başvurmanın yerinde olacağını sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 08.09.2003
1311
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.