Sağlık

Anesteziden korkmamak için...

Anesteziden korkmamak için...

Birçok hasta ameliyattan değil, anesteziden korkuyor. Gerçekten teorik olarak, çok düşük bir ihtimal de olsa, anestezi ölümcül alerjilere yol açabiliyor.

Dr. Seran Şimşir

Basında sık sık 'Anesteziden öldü' türünden haberler yer alıyor.

Anestezi uzmanının görevi ne zaman başlar?

Ameliyattan önce, hastayla görüşülmesiyle. Anestezi branşının temel hedefi yapılacak operasyonun hasta için daha emniyetli, daha konforlu ve daha az psişik zararlı olmasını sağlamak. Bu nedenle hastayı ameliyata hazırlamak, gerekli tetkikleri istemek ve gerekirse bozuk değerlere yönelik tedavinin yapılmasını sağlamak anestezinin görev sahasında.

Ameliyatta ne iş yapar?

Ameliyata alabilmenin uygun şartları sağlandıktan sonra, ameliyat dönemince hastanın yapılan işlemden gerek vücut sistemlerinin, gerekse de organlarının negatif yönde en az etkilenmesini sağlamak, ağrı hissetmesini önlemek, hatta o süreci hatırlamamasını sağlamak yine anestezistin görevidir. Hastanın ameliyat sonrasını da yine huzurlu, rahat ve ağrısız bir şekilde geçirmesini sağlamak da bu branşın temel hedeflerinden.

Bütün bu koşullarda beklenen ve beklenmeyen her türlü riski ortadan kaldırmada, hatta bir risk oluşmadan önlemede, bu branşın deneyimi hastanın en büyük güvencesi. Hastanın uyuduğu dönem boyunca hastanın kendisini ve bedenini onun yerine koruyan ve kollayan da anestezisttir.

Ameliyatta zamansız uyanmak sözkonusu olabilir mi?

Hastaların birçoğu 'Ameliyatta zamansız uyanıp, operasyonun ortasında gözümü açar mıyım' diye korkuyor. Bazıları da 'Aman bana fazla anestezi vermeyin sonra uyanamam' endişesinde. Halbuki anestezist her şeyin kontrol altında olmasını ister. Sürprizleri sevmez. Her hastanın konumu değerlendirilerek ona göre bir plan ve strateji saptanır. Temel hedef, işlem biter bitmez hastayı uyandırmak.

Ameliyat süresi değişir. Beş dakika olabileceği gibi saatlerce de sürebilir. Bütün bu dönemde hasta anestezistin kontrolünde. Dengeli anestezi sayesinde bütün bu sürede kullanılan ilaçlar minimum düzeydedir. Hastanın durumuna göre, onlarca ilaç arasından gerekli seçimi yapan ve uygun doze eden yine anestezisttir. Hastanın güvenliği ve sağlığı her zaman ön plandadır.

Hasta anestezistin işini nasıl kolaylaştırabilir?

- Her şeyden önce geçirilmiş bütün operasyonları ve hastalıkları hakkında anesteziste geniş bilgi vermeli.

- Alışkanlıkları (sigara, alkol, drog gibi), sürekli kullandığı ilaçları söylemeli.

- Operasyon öncesinde son bir hafta içindeki aspirin ve aspirin türevi ilaçların kullanımı sorun olabilir. Mutlaka belirtilmeli.

- Erişkin bir hasta operasyondan evvel son altı saati aç ve susuz 'oruç gibi' geçirmeli.

- Bütün bu bilgileri verebilmek ya da gerekli tetkikleri yaptırabilmek için de hastanın ya anestezistle birkaç gün öncesinde görüşmesi ya da aynı gün ameliyat olacaksa en az iki-üç saat öncesinde hastanede olması büyük önem taşıyor.

- Unutmamak gerekir ki, usulüne uygun yapılan hazırlıklarla, yeterli donanımı olan bir ameliyathanede, deneyimli bir ekiple yapılan operasyonda risk minimumdur. Belki de normal yaşantımızdaki risklerin de altında.

Hazırlayan: Mesude ERŞAN/ Kelebek
Yayın tarihi: 25.11.2004
3086
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.