Sağlık

Amerikalı bilimadamlarından deri kanserinde başarı...

Amerikalı bilimadamlarından deri kanserinde başarı...

Amerikalı bilim adamları, melanoma olmayan deri kanseri türlerinin tedavisinde iki ilacı birleştirerek yüzde 35 daha fazla başarı elde ettiler.

ABD´deki Ohio State Üniversitesi´nde görevli bilim adamları, etkenmaddesi celecoxib olan bir ilacı ve deri kanseri tedavisinde kullanılan 5 fluorouacil (5FU) içeren kremi birlikte kullandı.
İki ilacın birleşiminden oluşan tedaviyle, sadece krem tedavisine göre, yüzde 35 daha fazla başarı sağlandığı tespit edildi.

Celecobix içeren ilacın tümörlerin küçülmesini sağladığını ve yenitümörlerin gelişmesini engellediğini, ancak tümörlerin öldürülmesinde fazla etkili olmadığını söyleyen bilim adamları, krem tedavisiyle kanser tümörlerinin yok edilebildiğini bildikleri için, her iki ilacı birlikte denemeye karar verdiler.

Deri kanseri olan fareler üzerinde araştırma yapan bilim adamları,fareleri 5 gruba ayırdılar. 1. gruba 5FU ve 2. gruba celecoxib tedavisi uygulandı. 3. grup ise kontrol grubu olarak placebo (hiçbir etkisi olmayan ilaç) tedavisi gördü.

4. gruba her iki ilaç aynı anda verilirken, 5. gruba sabahları 5FU, öğleden sonra ise celecoxib ilacı ayrı ayrı verildi. Üç hafta süren araştırma sonunda, 4. ve 5. gruptaki farelerdeki tümör sayısının, diğer 3 gruptaki farelere göre yüzde 35 oranında azaldığı ortaya çıktı.

Bilim adamları, iki ilacın birlikte uygulanmasının kanser tümörleri üzerinde kemoterapi etkisi yaptığını belirterek, bu tedaviyle, sadece krem kullanılan tedavilerde oluşan yan etkilerin de azaldığını kaydettiler.
Yayın tarihi: 05.05.2003
742
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.