Sağlık

Ameliyatla alınan memenin yeniden yapılması

Ameliyatla alınan memenin yeniden yapılması

Tarih boyunca kadın memesi üretkenliğin, bereketin ve dişiliğin sembolü olmuştur. Memeler, sosyal ve ikili ilişkilerde kadının kendine güvenini pekiştiren vücut bölümüdür. Kadın için bu derece önemli organ olan memede kanser gelişebilir ve bundan dolayı bir meme ameliyatı kaçınılmaz olabilir. Diğer organ kanserlerinde olduğu gibi, meme kanserinde de amaç tümörlü dokunun ameliyatla alınmasıdır. Diğer organ kanserlerinden farklı olarak, meme kanserli hastaların sıkıntısı, sadece kanser teşhisinin yarattığı sorunlar değil, memesini kaybetme korkusudur.

(Mastektomi sonrası meme rekonstrüksiyonu)

Memenin ameliyatla alınması önerisi çoğu kadında ağır psikolojik etkilere sebep olabilmektedir. Meme kaybı sonrası kadınlarda, sıklıkla depresyon ve başka duygulanım bozuklukları, beden algılamasında bozulma, dişilik özelliklerini kaybetme korkusu, cinsel istek kaybı, uygun giysi bulmada güçlük, sütyen şeklinde dışardan uygulanan meme protezlerinin yarattığı sıkıntılar ve nihayet hastalığın tekrarlamasına ilişkin endişeler gibi bir dizi psiko-sosyal sorunlar gözlenmektedir. Bu sorunlarla karşılaşacağını bilen, tahmin eden ya da duyan bir grup kadın memesini feda etmemek için cerrahı ile pazarlık yapmaktadır. Meme kaybına karşı talep edilen ameliyat şekli, memenin bir bölümünün korunarak (meme koruyucu cerrahi) kanserli dokunun çıkarılmasıdır. Ancak bu her zaman mümkün olmamakta,memenin tamamının alınması kaçınılmaz hale gelmektedir.

Normal günlük yaşamını sürdüren ve geleceğe yönelik planları olan normal sağlıklı bir insanın, ansızın kanser teşhisi ile karşı karşıya gelmesinin yarattığı şok, doktor tarafından yapılan "memenin alınması" teklifi ile birlikte daha da ağırlaşmaktadır. Kanser tanısının dayanılmaz ağırlığı yanında , "memesiz yaşama, memesini kaybetme" fikrinin yarattığı kaos ortamında plastik cerrahi ve psikiyatri bilimi hastaya yeni ufuklar açabilmektedir.

Hastanın memesinin alınmasına karar verildi ise memenin alındığı ameliyat sırasında meme onarımı yapılabilir mi ?

Bu sorunun cevabı teknik olarak evettir. Genel cerrahi ve plastik cerrahi ameliyat yöntemlerindeki gelişmeler sonucu memenin alındığı sırada yeniden meme yapılması işlemi teknik olarak çok daha kolay hale gelmiştir. Onarım, memenin alındığı sırada yapılabildiği gibi,hastanın istediği herhangi bir zamanda da yapılabilir. Hastanın bu seçenekten haberdar olması bu konudaki ilk adımdır.
İkinci adım, hastanın bir plastik cerrah tarafından muayenesidir. Muayene sırasında plastik cerrah ameliyat ve sonrası hakkında hastayı bilgilendirecektir. Burada önemli olan hastanın meme onarımı için duyduğu isteğin yoğunluğudur. Hasta, başkalarının etkisi altında kalmadan meme onarımına karar vermelidir. Hastanın meme onarımı ameliyatına karar vermesine ve karşılaştığı veya karşılaşacağı karmaşık sorunlarla baş edebilmesine psikiyatri uzmanları yardımcı olacaktır.

Gelişmiş ülkelerde meme kanseri tedavi grupları tarafından hastalar muayene edilmekte ve her bir hasta için en uygun tedavi planlanmaktadır.

Prof. Dr. Sıdıka Kurul
İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü
Yayın tarihi: 03.06.2002
858
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.