Sağlık

Ameliyat öncesi sorulacak sorular

Ameliyat öncesi sorulacak sorular

Geçireceğiniz ameliyatla ilgili cerrahınıza soracağınız sorular, hem onun işini kolaylaştırır hem de iyileşme sürecinizi olumlu etkiler.

Güncellenme tarihi:
En doğrusu doktora sormak! Ameliyat olacak hastaların aklında birçok soru oluyor, bazı teredütler gelişiyor zamanla kafalarda. Ama bunları cerrahlarına sormuyorlar, dost çevrelerine sorup, yaşanmış benzer hadiselerden kıyaslama sistemiyle aldıkları cevaplarla, daha da tereddüte düşüyorlar. Bazen de tanıdıkları olan başka branşlardan doktorlara soruyorlar sorularını. Muhtemelen "Cerrahıma sorsam ayıp olur, itimat etmiyorum zanneder" çekincesi olabilir bu merak edilip de sorulmayan soruların arkasındaki sebep. Ama en doğru cevabı cerrahlar verir ameliyatla ilgili. Ameliyata gerek olmadan da yaşanabilir. Foto galeriler ile önleminizi alın! Risk her zaman var! Hastanede yatmak her ne kadar güven verse de bunun da kendine göre bazı riskleri vardır ve hastaların sağlıkları üzerinde daha büyük bir kontrol duygusu kazanmaları ve kendilerini daha iyi hissetmeleri için doktorlarına soru sormaktan çekinmemeleri gerekir. Doğrusu, aklınıza takılanları, ameliyatınızı yapacak doktorunuza hiç çekinmeden sormanız. Mümkünse soracaklarınızı önceden not edin, aldığınız cevapları ise muhakkak yazın. Heyecandan yanlış anlayabilir, yanlış hatırlayabilirsiniz. Yanınızda bir yakınınızın olması ve onun bunları not etmesi, en sağlıklısıdır. Unutmayın, normalde ameliyatınızın başarılı geçme yüzdesi çok yüksektir. Sorularınıza aldığınız cevaplarla buna iç rahatlığıyla inanmanız, sizi ferahlatacak ve doktorunuzun işini kolaylaştıracaktır. İşte sormanız gereken sorular; Ameliyattan önce ne yapmalıyım? Ameliyatınızın cinsine göre "Ameliyattan önce neler yapmam gerekir?" sorusu çok önemli olabilir. Ameliyattan önceki hafta bir hastanın yapması gereken pek çok şey olabilir. Yaşam tarzında bazı değişiklikler yapmak, kesin bırakamıyorsanız bile, en azından geçici olarak sigarayı bırakmak, belki ameliyattan önceki gece yemek yememek, bazı ilaçları bir hafta önceden kesmek, bazı tahlil veya tetkikleri tekrarlamak gibi. Doktorunuzun önerileri iyice anlaşılmalı ve bunlara uyulmalıdır. Ameliyatın riskleri nelerdir? İkinci soru, bu ameliyatın özel risklerinin olup olmadığıdır. Her ameliyatta anestezi, enfeksiyon veya kanama gibi genel riskler vardır. Ama ameliyatın türüne bağlı bazı özel riskler olabilir. Bunlarla ilgili bilmeniz gerekenleri doktorunuzdan doğru olarak öğrenmeniz, gereksiz yere huzursuz olmanızı önleyecektir.
Yayın tarihi: 02.03.2008
1574
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.