Sağlık

Alzheimer'e yeni umut

Alzheimer'e yeni umut

Dünyada yaşam süresinin artmasıyla birlikte alzheimer hastalarının sayısı da çığ gibi büyüyor. Bugün 10 milyon olan hasta sayısının 2025'te 25 milyona çıkması bekleniyor.

Alzheimer'e savaşta yeni ilaçlar umut veriyor. Dört yıl içinde piyasaya çıkacak Alzhemed, hastalığın nedeni olan plakalarla savaşacak. Amaç ilerlemeyi durdurmak ve tam iyileşme

2025 yılında 20 milyona ulaşması beklenen alzheimer hastaları için yeni ilaçlar yolda. Hastalığın ilerlemesini durdumayı amaçlayan ilaç ve tedavi yöntemleri umut veriyor.
Neurohem Inc. gelecek nesil alzheimer hastalarının tedavisi için çalışmalar başlatmak amacıyla geniş bir hasta grubu topluyor. Araştırmalarda, yeni bir ilaç olan Alzhemed denenecek. İlaç dünya çapında 10 milyon alzheimer hastasına umut vaat ediyor. Hastalığın etkileri üzerinde yoğunlaşan mevcut tedavilerin aksine, Alzhemed hastalığın kendisini hedef alıyor. Amaç hastalığın zarar verici ilerlemesini durdurmak veya ortadan tamamen kaldırmak.

950 hastada denenecek

Dört sene içinde piyasaya sürülecek olan Alzhemed, hastalığın sebebi olan plakaların oluşmasını engellemeye yardım ediyor. Deneyler Kanada ve ABD çapındaki 70 eyalette 950 hastayı kapsayacak ve 18 ay sürecek.
Eli Lilly&Co. firması ise plakaların oluşmasına sebep olan bir enzimi yok eden ilacın test aşamalarında. İlaç üç-beş yıl içinde piyasaya sürülecek. Daha ileriki aşamalarda oluşan plakaları beyinden temizlemeyi amaçlayan aşılar da mevcut. Eli Lilly ve Wyeth bu tarz çalışmalar üzerinde yoğunlaşıyor. Araştırmacılar aynı zamanda var olan ilaçların ve vitaminlerin alzeimer tedavisindeki yararlı potansiyeli üzerine detaylı klinik araştırmalar yapıyor. Örneğin kolesterol düşürücü statin türü ilaçlar, romatizma ilaçları ve ateş düşürücü ilaçları kullananların alzheimer'a yakalanma tehlikesinin daha düşük olduğu biliniyor. Ayrıca Çin şifalı bitkilerinden 'huperazinin' pek çok alzheimer ilacı ile aynı özelliklere sahip.

Bilince koruma

Namenda adı altında piyasaya sürülen bir başka yeni ilaç mamentine sonbaharda Amerika'da Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylandı. Namenda fazla salgılanması halinde beyin hücrelerini öldüren 'glutamete' enzimini dengeliyor. Hastalarında bu ilacı kullanan doktorlar bilinç zedelenmesinin gerilediğini belirtiyor. Ancak ilacın tam etkileri henüz kesin olarak belli değil. İlaç, Alman şirketi Merz Gmbh tarafından geliştirildi ve Amerika'da Forest Laboratuvarları tarafından piyasaya sürüldü. New York Tıp Fakültesi'nde alzheimer bölümü başkanı olan Steven Ferris alzheimer konusundaki çalışmaların uzun süre boyunca sonuçsuz olarak tabir
edildiğini, ancak artık umut vaat ettiğini söylüyor.

Bir piyasa araştırma firması olan IMS Health'e göre alzheihmer ilaçları 1.18 milyar dolarlık paya sahip. Doktorlar yaşam süresinin uzaması ve risk alanlarında doğum oranının artması sebebiyle alzheimer hastalarının sayısında artış bekliyor. Alzheimer's Disease International tarafından yapılan tahminlere göre 2025 senesinde alzheimer hastalarının sayısı 20 milyona ulaşacak.

Heyecanın nedeni

Alzhemed'in heyecanla karşılanmasının bir nedeni de mevcut ilaçların fazla parlak olmayan performansı. Pfizer Inc. ve Eisai Co. tarafından piyasaya sürülen Aricept, Novartis Ag. tarafından piyasaya sürülen Exelon ve Johnson & Johnson ve Shire Pharmaceuticals Group PLC. tarafından piyasaya sürülen Reminly, var olan ilaçlar. Bu ilaçlar hafıza ve öğrenme için önemli olan 'acetylcholine' miktarını artırıyor.

(Radikal)
Yayın tarihi: 08.07.2004
921
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.