Sağlık

Alzheimer'da erken tanı önem taşıyor

Alzheimer'da erken tanı önem taşıyor

Genel olarak ileri yaşlarda ortaya çıkan Alzheimer, daha erken yaşlardaki kişilerde de meydana geldiği için "yaşlılık hastalığı" olarak görülmemesi gereken bir rahatsızlık. Hastaların yaşam kalitesini yükseltmek için, özel ilgi ve bakım şart.

İlerleyici bir beyin hastalığı olan Alzheimer; konuşma, yön bulma, insanları tanıma gibi zihinsel işlevlerin zamanla yavaşlamasıyla ortaya çıkıyor. En büyük belirtisi ise unutkanlık.

Araştırmalar birinci dereceden akrabalarında Alzheimer hastası bulunanlarda bu hastalığa yakalanma oranını daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Alzheimer hastalığının henüz nedeni tam olarak bilinmese de beyin hücreleri arasındaki bilgi alışverişini sağlayan Asetilkolin adlı maddenin azalmasının hücreler arasındaki iletişimin bozulmasına neden olarak hafıza kaybı ve unutkanlık gibi sorunların ortaya çıktığı düşünülüyor.

Hastalık çoğu zaman sinsi bir şekilde başlayıp yavaş ileriyor, ancak erken evrelerden başlayarak bazı belirtiler verdiği biliniyor. Öncelikle hasta olduğu düşünülen kişideki zihinsel işlevlerin durumu araştırılıyor. Bunların yanısıra bilgisayarlı tomografi, MR ve laboratuvar testleri de uygulanıyor.

Yaşam kalitesinin yükselmesinde en önemli etken hastalığa erken tanı konulması. Hastalığın ileri evresinde hasta tamamen bağımlı bir hale geliyor. Bu da hem hastanın kendisi hem de yakınlarına ağır bir yük getiriyor. Bu yüzden ilk belirtiler ortaya çıktığında kişinin bir doktora muayene olarak Alzheimer hastalığı yönünden incelenmesi önem taşıyor.
Yayın tarihi: 13.02.2003
623
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.