Sağlık

Alzheimer'da 3 yeni gelişme

Alzheimer'da 3 yeni gelişme

NewYork Üniversitesi'nde bir kimsenin Alzheimer hastası olup olmayacağını yıllar öncesinden tespit etmeye yarayabilecek bilgisayar programı geliştirildi.

Bu işlem için beynin metabolizma faaliyetleri inceleniyor. Çünkü beynin hafıza ve öğrenme ile ilgili bölümü olan 'Hippocampus'ta metabolizma faaliyetlerinin yavaşlamış olması Alzheimer'ın habercisi olarak görülüyor.

Zaten, yapılan testler de Alzheimer'ın ilerlemesi durumunda 'Hippocampus'ta daralma gerçekleştiğini gösteriyor. Bu tezi ortaya atan New York Üniversitesi Tıp Fakültesi profesörlerinden Lisa Mosconi, bir grup orta yaşlı insan beyni tomografisi üzerinde yaptığı çalışmalarda, deneklerin yüzde 85'inde Alzheimer'i 9 yıl önceden teşhis edebildiğini belirtiyor.

İki yeni terapi

Alzheimer tedavisi için denenen yeni yöntemlerden biri de hastaya IVIG adı verilen bir terapinin uygulanması. Bu yöntemde, birikerek beyin hücrelerinin ölümüne yol açtığı düşünülen beta-amyloid proteinlerinin fazla üretilmelesinin engellenmesi amaçlanıyor. IVIG tedavisinde, beyne hasar veren bu proteinin yüzde 40 oranında azaldığı gözlemleniyor. Ancak unutulmaması gereken nokta, bu yöntemin de ilerlememiş vakalarda çok daha başarılı olması. Aynı amaçla Flurizan adlı ilacın deneyleri de yapılıyor.

Dişetiyle bağlantı

Alzheimer'ın erken teşhisiyle ilgili yapılan bir diğer çalışmada da, dişeti kanamaları ile beynin hasar görmesi arasında bir bağlantı olduğu tespit edildi. İltihaplanmaya varan dişeti kanamalarının, Alzheimer'la sonuçlanma ihtimalinin güçlü olduğu belirtildi. Bununla beraber, genetik faktörlerin hastalığı belirlemede hepsinden önemli olduğu vurgulandı.
Yayın tarihi: 23.06.2005
824
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.