Sağlık

Alzheimer'a kardeş geldi

Alzheimer'a kardeş geldi

Amerikalı bilim adamları, bunama, parkinson ve alzheimer'a benzeyen, dünyada on binlerce kişiyi etkilediği sanılan yeni bir nörodejeneratif hastalık keşfettiklerini açıkladı.

FXTAS adı verilen bu yeni hastalık, X-sendromuyla ilgili genetik bir hatadan kaynaklanıyor. Hastalığı keşfeden Kaliforniya Üniversitesi uzmanları, dünyada 30 bin kişinin FXTAS'tan mustarip olduğunu sandıklarını, hastaların çoğunun 50 yaş üzeri olduğunu belirtti.

Biyokimyager Paul Hagerman, FXTAS'ın titreme ve denge problemlerine neden olduğunu ve DNA testiyle teşhis edilebileceğini söyledi. FXTAS bilinmediği ve belirtileri alzheimer veya parkinsona benzediği için bugüne kadar birçok insana yanlış teşhis konulduğu bildirildi.

Endişe de eşlik ediyor

New Scientist dergisindeki habere göre FXTAS'ın en önemli belirtileri, hastaların yazı yazarken, çatal bıçak kullanırken, bardağa su doldururken ve yürürken zorluk çekmeleri, ayrıca kısa zamanlı hafıza kaybı ve endişe hali.

Yayın tarihi: 29.01.2004
915
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.