Sağlık

Alzheimer testi geliyor

Alzheimer testi geliyor

Amerikalı bilimadamları, Alzheimer hastalığının beyindeki biyolojik belirtisini teşhis etmeyi başardılar.

Şimdi de hastalığı başlangıç aşamasında teşhis edecek bir test geliştiriyorlar. Günümüzde sadece hastanın ölümü sonrasında beynin incelenmesiyle teşhis edilebilen Alzheimer hastalığının, bu test sayesinde, hasta hayattayken de teşhis edilebilmesi umuluyor.

Alzheimer'in biyolojik belirtileri olan ADDL isimli proteinler, beyinde ortaya çıkıyor. Bu proteinlerin, sinir hücreleri arasında bağlantıyı sağlayan snapslara saldırdığı biliniyor. ADDL'ler ayrıca, Alzheimer hastalarının beyinlerinde bulunan 'amyloidbeta' proteininin yapışkan plakasının oluşumuna da katkıda bulunuyorlar. ADDL'lerin her biri metrenin 5 milyarda biri uzunluğunda ve saç telinden 20 bin kat daha ince. Bu nedenle normal yöntemlerle farkedilmesi imkánsız.

Araştırmacılar yeni test tekniğiyle, altın nano-parçacıkları ve manyetik nano-parçacıkları, ADDL'lere bağlı olan bir antikorla doldurdular. Altın nano-parçacığı, DNA'nın kimyasal bir barkod görevi gören kısmına eklediler. Her iki parçacığı da ADDL'lere ekleyebilip, mıknatıs sayesinde omurilik sıvısından ayırdılar. Şimdilik sadece beyindeki omurilik sıvısında uygulanan test tekniğinin, kanda ve idrarda da geçerli olabileceğine inanılıyor. Testi geliştiren Northwestern Üniversitesi ekibi, hastalığın tedavisi ve ilerlemesinin engellenmesi adına da çalışmalar yapıyorlar.
Yayın tarihi: 02.02.2005
783
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.