Sağlık

Alzheimer ilaçlarındaki risk

Alzheimer ilaçlarındaki risk

ABD'de yapılan bir araştırma, Alzheimer hastalarında saldırganlık gibi belirtileri tedavi etmek için tavsiye edilen ilaçların ölüm riskini artırabileceğini ortaya koydu.

California Üniversitesi'nden Psikiyatr Dr. Lon Schneider başkanlığındaki araştırmacılar, 5 binden fazla Alzheimer hastası üzerinde 10-12 hafta süren 15 klinik deney yaptı.

Araştırmada, deneylerde kullanılan antipsikotik Risperidone, Aripiprazole, Zyprexa, Olanzapine ve Seroquel adlı ilaçlardan birini alan hastaların ölüm riskinde, üç ay içinde, plasebo verilen hastalara göre yüzde 54 oranında artış gözlemlendi.

Plaseboda ölüm riski düşük

Bu ilaçlardan birini alan 3 bin 353 hastanın 118'i hayatını kaybederken, plasebo verilen bin 757 hastanın 40'ı öldü. Buna göre, ilaçlardan birini alan hastaların ölüm oranı yüzde 3.5, plasebo alan hastalarınki ise yüzde 2.3 oldu.

Bilim adamları ayrıca, bu ilaçların her birinin riskinin aynı olduğunu belirtti. Dr. Schneider, "araştırmanın sonuçlarının bu ilaçlara başvururken daha dikkatli olunması gerektiğini gösterdiğini" söyledi.
Yayın tarihi: 21.10.2005
509
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.