Sağlık

Alzheimer erken teşhis edilebilecek

Alzheimer erken teşhis edilebilecek

MRI taramasıyla, Alzheimer hastalığı, ilk klinik belirtiden yıllarca önce saptanabilecek.

ABD'de yayımlanan ''Journal Neurology'' dergisinde her alan habere göre, uzmanlar, Alzheimer tedavisinin yararlı olabilmesi için, hastalığın erken dönemde saptanması önem taşıyor.

Risk grubuna MRI uygulayan araştırmacılar, beyinde bulunan iki beyaz çıkıntının (hippocampus) herbirinde, hastalığın ilk belirtisi olan büzülme belirledi.

Belirtinin saptanmasından hastalığın etkili olmasına kadar geçen sürenin uzunluğunu dikkate alan uzmanlar, erken tedavinin önemine dikkat çekti.

Neuromaging Araştırma Kuruluşu Başkanı Dr. Karen Gosche, MRI ile bilgisayar ortamında yapılan ölçümün, onlarca yıl sonra ortaya çıkabilecek hastalığı belirleyebildiğini açıkladı. Hippocampus ölçümü için yeni bir bilgisayar yazılım programının geliştirildiği bildirildi.

Uzmanlar, Alzheimer hastalığının ilk belirtisinin saptanabilmesi için henüz bu tekniğin uygulanmasını salık veremeyeceklerini, konuyla ilgili yeni araştırmaların yapılacağını bildirdi.

Yayın tarihi: 27.05.2002
845
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.