Sağlık

Alo cinsel sağlık hattı

Alo cinsel sağlık hattı

Kadınlar orgazm olamama, vajinismus, ilk gece, kızlık zarı, gebelik endişesi gibi konularda bilgi alıyor.

Cinsel sağlık hattını 5 yılda 400 bin kişi aradı. Hat açıldığında arayanların yüzde 20'si kadınken, oran yüzde 40'a yükseldi. Daha çok gençler arıyor.

Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAP Vakfı) ile Eczacıbaşı'nın ortaklığıyla yürütülen 'Alo Okey Cinsel Sağlık Bilgi Hattı'na kadınların ilgisi giderek artıyor.

TAP Vakfı Tıbbi Koordinatörü Dr. Enis Balkan, cinsellikle ilgili merak edilenler ve sorunlar hakkında doktora gitmekten çekinenler için Mayıs 2000'de kurulan telefon hattını yaklaşık 400 bin kişinin aradığını söyledi.

Balkan, sayının, tanıtım çalışmalarıyla daha da artığını, artık, bu numarayı bilen bir grubun da oluştuğunu vurguladı. Hattı arayanların üçte ikisini erkek, üçte birini kadınların oluşturduğunu; ancak, ilk yıllarda yüzde 20 civarında olan kadın arayıcı oranının bugün yüzde 40'a çıktığını vurguladı. Arayan kadın sayısının artmasının dikkat çekici olduğunu ifade eden Balkan, şöyle konuştu:

"Kadınların cinselliklerini daha çok fark etmeleri ve arayan kadın sayısının artması önemli bir değişim. Ayrıca, arayan kadınlar erkeklere oranla daha genç. Arayanlar arasında 50-60 yaş üstü erkekler dahi bulunurken, kadınlarda 40 yaş üstü arayanların sayısı çok az. Cinsellik hâlâ tabu. Çok sayıda kişi cinsel sorun yaşamasına karşın yüz yüze görüşmeye çekiniyor."

Neler danışıyorlar?

Balkan'ın verdiği bilgiye göre arayanların çoğu Doğu ve Güneydoğu'dan. Erkekler erken boşalma, sertleşme güçlüğü, kızlık zarı, anal ilişki ve aile planlaması yöntemleri, kadınlar ise orgazm olamama, vajinismus, ilk gece, kızlık zarı, gebelik endişesi gibi konularda bilgi alıyor.

Alo Okey Cinsel Sağlık Bilgi Hattı: 0 212 257 59 75
Yayın tarihi: 11.09.2005
17044
dahafazlası
YORUMLAR

iyi bir uygulama

ahmet keskin 10.08.2013 03:02:38
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.