Sağlık

Allerjiler soğuk algınlığının süre ve şiddetini azaltıyor

Allerjiler soğuk algınlığının süre ve şiddetini azaltıyor

Uzmanlar alerjisi ya da astımı olan çocukların, muhtemelen de yetişkinlerin diğer insanlara oranla daha fazla soğuk algınlığına yakalandığını uzun süreden beri öne sürüyorlardı. Ancak son araştırmada alerjilerin tam tersine, soğuk algınlığının süresini ve şiddetini azaltabileceği ortaya çıktı.

Şaşırdınız mı? Küçük araştırmalarının bulgularının beklediklerinin tam tersi olduğunu dile getiren araştırmacılar da şaşırdı. Araştırmanın sonuçları Journal of Allergy and Clinical Immunology'de (Allerji ve Bağışıklık Sistemi Bilimi Dergisi) yayınlandı.
Bulgular önemli çünkü soğuk algınlığından muzdarip olan insanların bir bölümü çok sayıda semptom sergilerken diğerlerinde bir iki semptomdan fazlasının görülmemesinin altında yatan nedenin anlaşılması ileride bir gün bilimcilerin soğuk algınlığına karşı koruyan aşılar geliştirmesine yardımcı olabilir.
Pedro C. Avila 'Bu bulgular alerjilerin insanları soğuk algınlığına daha eğilimli hale getirmeyebileceğine işaret etmektedir.' açıklamasını yaptı. 'Bulduklarımız düşündüklerimizin tam tersi çıktı.' diye ekledi.

Çalışma için , araştırmacılar alerjili 20 hastaya soğuk algınlığı virüsü olarak da bilinen rhinovirus enjekte etti. Ardından hastalar iki gruba ayrıldı , bir gruba polen gibi alerjik reaksiyona yol açtığı bilinen maddeler enjekte edildi. Bu grup gerçekten daha uzun süre dayandı , ardından soğuk algınlığı belirtileri baş gösterdi , hastalıkları öbür grubunki kadar uzun sürmedi.

Araştırmacılar sonuçların burun içindeki alerjiye yol açan çoklu (multipl) maddelerin soğuk algınlığı belirtilerini daha kötü hale getirmediğini gösterdiği kanısındalar.

Açıklamalarına göre alerjiler sanılanın aksine soğuk algınlığı semptomlarının süresini kısaltabilir , bu semptomlar daha hafif olabilir.
Madison'daki Wisconsin Üniversitesi'nde pediatri doçenti olan James F. Gern 'Alerjiye yol açan maddeler tek başlarına soğuk algınlığının daha da kötüleşmesinin nedeni olmayabilir , belki de tek neden bazı insanların soğuk algınlığını daha ağır atlatmasıdır.' diye konuştu.

Gem bu araştırmaya katılmadı , ancak sonuçları farklı olan farklı çalışmalar yürütmüştü.
Daha önce kimsenin böylesi bir araştırmayı hayata geçirmediğini belirten Gern bulguların soğuk algınlığının sayısız yönünü aydınlığa kavuşturacağına dikkati çekti.

İlerideki araştırmalar bu bulguların doğrulanması açısından önemli olacak , araştırmacılar şu anda neden insanların soğuk algınlığına yakalandığı , neden bazılarının daha ağır semptomlar sergilerken bazı insanların hiç hastalanmadığı konusuna odaklanıyorlar. Gern 'Soğuk algınlığının şiddetinin devasa oranlarda değişebildiğini görüyoruz. Bu araştırma soğuk algınlığı esnasında olup bitenlerin anlaşılmasında gerçekten ileri bir adımı temsil etmektedir.' dedi.
Avila semptomlar ve şiddetleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için araştırmalarını sürdürmeyi planlıyor.

Hayati bilgiler:

·Araştırmacıları şaşırtan bir bulguya göre, alerjisi olan kişiler hem soğuk algınlığı virüsü hem de alerjiye yol açan maddelere maruz bırakıldığında , sadece soğuk algınlığı virüsüne maruz kalan kişilere kıyasla daha kısa, daha hafif soğuk algınlığı sonucu alındı.
·Alerjiler insanları daha şiddetli soğuk algınlığına eğilimli hale getirmemekle kalmayıp aslında hafifletiyor ancak bilimciler bu bulguyu henüz açıklayamıyorlar.
·İnsanların neden soğuk algınlığına yakalandığınının neden bazı insanların daha şiddetli soğuk algınlığı geçirdiğinin belirlenmesi için daha fazla araştırma yapılmasına gerek var.
Yayın tarihi: 04.09.2002
628
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.