Sağlık

Alkolizme karşı yeni silah

Alkolizme karşı yeni silah

Almanya'da 17 merkezde 4010 hasta üzerinde yapılan araştırma, yeni ilacın verildiği hastalarda alkol alma isteğinin azaldığını, kusma ve mide bulantısına yol açmadığını ortaya koydu.

Araştırmaları yürüten Dr. Frederic Landron, Hürriyet'e yaptığı açıklamada şunları söyledi:
"Acamprosate etken maddeli ilaçları bir yıl süre 4010 alkolikte denedik. Bir yılın sonunda alkol almama süresinin iki kat arttığı görüldü. Daha da önemlisi, tedaviden sonra yeniden alkole dönüş görülmüyor. Ayrıca karaciğer üzerine olumsuz etki yapmıyor."

Avrupa nüfusunun yüzde 3-4'ünün alkol bağımlısı, yüzde 6-9'nun ise bağımlı olma riski taşıdığını anlatan Dr. Landron, "Bu da 10 milyon potansiyel kişiyi demektir" dedi.

Geçtiğimiz aylarda Avrupa da ruhsatlanıp piyasa çıkan bu etken maddeli ilaçla ile tedavi olan hasta sayısı 1.7 milyon kişiye ulaştı.

Bağımlıların yüzü gülecek

Prof. Dr. Hakan Çoşkunol, "Son zamanlarda geliştirilen acamprosate gibi alkol kullanma isteğini azaltmaya yönelik ilaçların Türkiye'de de kullanıma girmesi, biz bağımlılıkla uğraşan profesyonellerin ve bağımlılık sorunu yaşayan insanların, bağımlılıkla mücadelelerini kolaylaştıracak ve tedavide yüz güldürücü sonuçlar almamızı sağlayacaktır" dedi.

Cahit AKYOL/ Hürriyet
Yayın tarihi: 12.03.2004
645
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.