Sağlık

Alkolizm riskini artıran gen tespit edildi

Alkolizm riskini artıran gen tespit edildi

Amerikalı bilim adamları, alkolizm riskini artıran bir gen saptadılar.

Alcoholism Clinical and Experimental Research dergisinde yayımlanan habere göre, Washington Üniversitesi Tıp Okulu'nda görevli bilim adamları, GABRG3 isimli genin, alkolizm riskini artırdığını tespit ettiler.

Araştırma başkanı Danielle M. Dick, GABRG3 geninin, GABA'nın (gama-aminobütrik asit) sinir hücreleri arasındaki hareketini sağlayan bir reseptörle bağlantılı olduğunu belirterek, daha önce yapılan araştırmalarda, GABA reseptörlerinin alkolün davranış üzerindeki etkisinde rol oynadığının belirlendiğini hatırlattı. Dick, bu yüzden, GABA reseptör genleri olan üç gen üzerinde yoğunlaştıklarını belirtti.

Araştırma çerçevesinde, 262 aileden 2282 kişinin DNA'larını analiz ettiklerini söyleyen Dick, 15. kromozom üzerinde birbirine çok yakın olan GABRA5, GABRB3 ve GABRG3 genlerini izole ettiklerini söyledi. Dick, inceleme sonucunda, küçük genetik farklılıkların alkolizm riski üzerinde etki ettiğini belirlediklerini belirterek, özellikle GABRG3 geninin belirleyici olduğunu söyledi.

Dick, GABRG3 geninin alkolizm riskini nasıl etkilediğini henüz bilmediklerini kaydetti.
Yayın tarihi: 18.01.2004
690
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.