Sağlık

Alkolikler AIDS'e daha kolay yakalanıyor

Alkolikler AIDS'e daha kolay yakalanıyor

Fazla miktarda alkol tüketenlerin, HIV enfeksiyonuna karşı daha fazla hassas olabildikleri saptandı.

Rhesus maymunları üzerinde yapılan araştırmada, alkol verilen maymunlarda, HIV'in maymunlardaki versiyonu olan SIV enfeksiyonunun daha kolay oluşabildiği gözlendi.

İnsanlar üzerinde yapılan araştırmada ise HIV enfeksiyonu saptanan hastaların yüzde 41'inde alkolizm sorunu bulunduğu belirlendi.

Bilim adamlarının yaptığı araştırma sonunda, 7 birim alkol tüketen maymun ile, 7 birim sakaroz tüketen maymunda SIV enfeksiyonu belirlendi. 4 birim alkol verilen maymun ile 4 birim sakaroz verilen maymunda ise SIV enfeksiyonunun meydana gelmediği saptandı.

Alkol verilen ve SIV enfeksiyonu kapan maymunlarda bir hafta sonraki virüs oranının, sakaroz alarak SIV kapan maymunlara göre 64 kat fazla olduğu gözlendi. Araştırmacılar bu durumu, enfekte olan hücrelerin alkoliklerde virüsü daha kolay çoğaltabildiği şeklinde yorumluyor.

Maymunlarda SIV enfeksiyonunun meydana gelişi ile insanlarda HIV enfeksiyonunun oluşması arasında benzerlik bulunduğu belirtildi. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmayla, HIV enfeksiyonunun alkoliklerdeki hassasiyet durumunu değerlendirdiklerini belirten uzmanlar, alkolün HIV'in bulaşması üzerindeki etkisini de saptadıklarını ifade etti.
Yayın tarihi: 17.03.2003
787
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.