Sağlık

Alkole Karşı Sinek

Alkole Karşı Sinek

Meyve sinekleri alkol bağımlıları için olası bir tedavi yöntemi olabilir. Bilim adamları bu sinekleri alkol bağımlılığından koruyan genleri belirlemeye çok yaklaştıkları kanısındalar. San Francisco'da bulunan University of California'dan araştırmacılar aynı genlerin insanlarda önemli ama sineklerdekinin tam tersi bir rol oynayabileceği konusunda kendilerinden eminler.

Bu genlerde gerçekleştirecekleri değişikliklerin, alkol bağımlılarını içkiden kurtaracağını düşünüyorlar. Genlerin insanların alkole dayanıklı olmalarını engellemek amacıyla da kullanılabileceğini umuyorlar. Meyve sinekleri ekşimiş meyveleri yiyerek yaşamalarına karşın, alkole bağımlı hale gelmiyor.

Sinek gibi sarhoş

Öte yandan, konuyla ilgili bundan önce yapılmış olan araştırmalarda, alkolün bu sineklerde de, insanlardaki etkilerin aynısını yarattığı ortaya çıkarılmıştı. Sinekler de alkol aldıklarında hiperaktif hale geliyor ve dengesizce hareket ediyor. Yüksek dozda alkol aldıklarında genellikle bayılıyorlar. Ayrıca alkole olan dayanıklılıkları artıyor.
Ancak sineklerin 'etanol', yani alkole daha dayanıklı hale gelmelerini sağlayan bir gen keşfeden bilim adamları, alkole dayanıklı olmayan bir meyve sineği türü geliştirdiler. Araştırmaya başkanlık eden Dr Heberlein 'Alkolün harekete geçirici ve yatıştırıcı etkilerini ayrıştırabiliyoruz.' diye konuşuyor.
Dr.Heberlein ve meslektaşları halen alkolü sevmeyen bir meyve sineği türü geliştirmeye çalışıyor.

Massachusetts'te bulunan Brandeis University'den Dr Leslie Griffith de 'Bağımlılık ya da dayanıklılık gibi olguların altında yatan moleküler süreçleri anlamaya başladığınızda, insanlardaki etkilerine ilişkin daha fazla şey kavranabilir.' diyor.
Yayın tarihi: 09.12.2002
850
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.