Sağlık

Alkolde ölçüyü kaçıranlara

Alkolde ölçüyü kaçıranlara

Alkolsüz bir hayat düşünemem diyenlerden misiniz? Ölçüyü kaçırmamakta da fayda var!

Alkolün hayatımıza renk kattığı su götürmez bir gerçek. Fakat çok kullanıldığında fiziksel, zihinsel ve sosyal bakımdan zararlı olabileceğini bilmekte fayda var. Hem ne demişler her şeyin fazlası zarar...

Ölçüyü ayarlamak

Araştırmalar tek bir kadeh içkinin her kadında farklı bir reaksiyona neden olduğunu gösteriyor. Bu da karşımıza 'alkolün doğru ölçüsü nedir?' sorusunu çıkartıyor. Bu sorunun ardından da 'Günde bir yerine iki kadeh içersek bünyemize dokunur mu?' ya da 'Günlük hayatımızı etkilediğini fark edersek içkiyi nasıl bırakacağız?' gibi soruları kapsayan bir soru zinciriyle uğraşmak durumunda kalıyoruz.

Birçoğumuz hamile olan ya da kalmaya çalışan kadınların içki içmemesi gerektiğini bilmiyor. Ayrıca karaciğer rahatsızlığı olan ve daha önce alkol yüzünden problem yaşamış olanların da içkiden uzak durması gerektiği çok fazla bilinmeyen gerçekler arasında. Eğer alkolü ve alkolün beraberinde oluşan sosyal çevreleri seven bir insansanız alkol alırken sınırınızı bilmeniz önemli bir şey.

Kadınlar daha dikkatli olmalı

Uzmanlar kadınların erkeklere göre alkole daha duyarlı olduğunu belirtiyor. Alkol alan bir kadının kanındaki alkol oranı bir erkeğe göre daha yüksek. Bunun nedenlerinden bir tanesi kadınların vücudundaki yağ oranının yüksek, su oranının ise düşük olması. Durum böyle olunca içilen alkol az miktarda sulanıyor. Diğer neden ise alkolü kan dolaşımına girmeden yok eden bir enzimin (dehydrogenase) erkeklerin midelerinde daha çok salgılanması.

'The Nurses' Health Study' günde bir kadeh içki içen kadınların kalp hastalıkları ile kan dolaşımı bozukluğu hastalığında içmeyenlere göre yüzde 50 daha şanslı olduğunu söylüyor. Araştırmada ayrıca günde bir buçuk kadeh içen kadınların göğüs kanserine yakalanma riskinin az olduğunu fakat bu riskin içilen her ekstra kadehle yüzde 10 arttığını belirtiyor.

Uzmanlar erkeklere oranla kadınların alkolün neden olduğu sağlık sorunlarına daha çabuk yakalandıklarını söylerken erkekler için ideal doz olan günde iki kadeh içkinin kadınların limitinin üzerinde olduğunu ve karaciğer, kalp ve beyin hastalıkları ile kansere yakalanma riskini arttırdığını belirtiyor.

Orta yaşlı-yaşlı kategorisindeki kadınlar eşlerini kaybetmeleri halinde hissettikleri yalnızlık duygusu ya da depresyon hali ve sağlık problemleri yüzünden alkole daha çok meyilli olabiliyor.

Alkol probleminiz var mı?

Alkol probleminizin olup olmadığını anlamak için size bir test uygulayacağız. Tek yapmanız gereken aşağıdaki sorulara evet ya da hayır diyerek cevap vermek.

1- Şimdiye kadar hiç kendi kendinize 'içkiyi kesmeliyim' dediniz mi?

2- Çok içtiğinizi söyleyerek sizi eleştiren insanlara kızdığınız oldu mu?

3- Şimdiye kadar hiç içki içtiğiniz için kendinizi suçlu hissettiniz mi ?

4- Bugüne kadar hiç gözünüzü açtığınız anda içkiye koştuğunuz oldu mu?

Bu sorulardan birine 'evet' diye cevap verdiyseniz alkol sorununuz olabilir. Eğer iki ya da üç tane 'evet' cevabınız varsa sizin çok yüksek ihtimalle alkol sorunuyla karşı karşıya olduğunuzu söyleyebiliriz.

Alkol bağımlığından kurtulmanın yolları

Alkol günlük hayatınızda yapmanız gereken rutin işleri yapmanızı engelliyorsa o zaman bu alışkanlığınızdan kurtulmanız gerekiyor. Bu konuda size yardımcı olacağını düşündüğümüz birkaç tavsiyemiz var:

- Hedef koyun

Bir gün içindeki alkol limitinizi belirleyin. Ya da içkiyi tamamen kesmeye yönelin. Alkol alımıyla ilgili olan bu yeni kararınızı günlüğünüze yazın ve alkol tüketiminizi bu günlükten takip edin.

- Tetikleyici unsurlardan uzak durun

Yorgunluk, kızgınlık, stres ve üzüntü içinizdeki alkol alma isteğini tetikleyen faktörler. İşten eve geldiğinizde kendinizi yorgun hissediyor ve hemen içkiye sarılıyorsanız yemekten önce bir yürüyüşe çıkın. Eve gelince yalnız olmaktan bunalıyorsanız bir kursa yazılın.

- Alışkanlıklarınızı değiştirin

İşten eve döndüğünüzde bir kadeh şarap yerine bir bardak su alın. Alkolü yemekle birlikte tüketin. Bir kadeh içki içtikten sonra soda ya da meyve suyuna dönün. Birkaç gün üst üste bir kadehten çok içtiyseniz sonraki bir-iki gün alkol almayın.
Yayın tarihi: 22.08.2005
757
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.