Sağlık

Alkol osteoporozu tetikliyor

Alkol osteoporozu tetikliyor

ABD'de yapılan bir araştırma, 50 yaş ve üstü erkeklerin prostat kanseri gibi kemik erimesi (osteoporoz) riski altında bulundukları belirlendi.

Araştırmanın sonuçları, Amerikan Kliniksel Kimya Kuruluşu'nun (AACC) 20-24 Temmuz arasında yapılan 55. genel kurulunda açıklandı.

Yaptıkları araştırma sırasında, 50 yaş üstü 8 erkekten birinde osteoporoz ile ilişkili kırıklar saptadıklarını belirten uzmanlar, Kafkas kökenli erkeklerde ise 65 yaşın üstünde kemik kırılmalarının yaygın olduğunu söylediler.

Erkeklerdeki osteoporoz ilişkili kırıkların yüzde 80'ini kalça kırıklarının oluşturduğu, kalça kırığı olan erkeklerde ölüm oranının aynı durumdaki kadınlara göre ilk yıl içinde iki kat fazla olduğu belirlendi.

Osteoporoz riskiyle ilgili bilinenlerin eksik olduğunu kaydeden uzmanlar, bu yüzden şimdiye kadar 50 yaş üstü erkekler için kemik yoğunluğu testinin salık verilmediğini belirttiler.

ALKOLÜN ETKİSİ

Aşırı alkol tüketenlerde karaciğer hasarının meydana geldiği ve budurumun D vitamini metabolizmasını etkileyerek erkeklik hormonlarının salgılanmasını körüklediği belirtiliyor.

Alkolün hücreler üzerinde olumsuz etki yaparak, kemiklerde hasara yol açtığı düşünülüyor. Kemik yoğunluğu düşük bulunan erkeklerde yeterli beslenmemenin de osteoporoz nedeni olabildiği ifade ediliyor.

Maine Araştırma Merkezi uzmanlarından Dr. Clifford J. Rosen, sırt ağrısından şikayet eden veya böbrek taşı geçmişi bulunan erkekler ile aşırı alkol tüketenlerin kemik yoğunluğu testi yaptırmalarını salık verdi.

Dr. Rosen, beklenmedik şekilde boy uzunluğundan 3 santim veya dahafazla kaybedenlerin acilen kemik yoğunluğu testi yaptırmaları gerektiğini belirtti.

Uzmanlara göre, anne veya babası osteoporoz hastası olanlar, böbrek taşı sorunu yaşayanlar, erkeklik hormonu salgılamasında sorun yaşayanlar, astım hastaları, romatizmal artrit hastaları ve organ nakli yapılan erkekler, osteoporoz riski altında bulunuyor.

Osteoporoz riskini önleyebilmek için alkol tüketiminin azaltılması, böbrek taşlarıyla ilgili tedaviye önem verilmesi, kalsiyum alınması, beslenmenin kemik sağlığı açısından düzenlenmesi veD vitaminin alınması salık veriliyor.
Yayın tarihi: 27.07.2003
964
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.