Sağlık

Alkol kullanmak daha aktif yapıyor

Alkol kullanmak daha aktif yapıyor

Günde 1 ya da 2 kadeh alkollü içecek tüketenlerin, hiç alkol almayanlara göre daha aktif oldukları ve daha çok egzersiz yaptıkları ortaya kondu.

Güncellenme tarihi:
Yapılan araştırmalara göre alkol alan kişiler alkol almayan kişilerden daha aktif bir hayat sürüyorlar. Uzmanlar düzenli olarak alkollü içecekler tüketen kişilerin hiç alkol tüketmeyen kişilerden daha fazla egzersiz yaptıklarını belirtiyorlar. Özellikle günde 1 ya da 2 kadeh alkol alan kişilerin en aktif kişiler olduklarını açıkladılar. Amerikalı yetişkin insanlar üzerinde yapılan araştırmaya göre insanların egzersiz seviyeleri ile tükettikleri alkollü içecek oranı doğru orantılı. Hiç alkol almayan kişilerle sıklıkla alkol tüketen kişiler karşılaştırıldığında, önceki ay 46 kadeh alkollü içecek tüketen kadınlarla 76 kadeh alkollü içecek tüketen erkeklerin, alkol almayan kişilerden haftada ortalama 20 dakika daha fazla egzersiz yaptıkları görüldü. Ayda ortalama 15 ile 45 kadeh kadar alkollü içecek tüketen kadınlar ile 30 – 75 kadeh alkol alan erkeklerin de hiç alkol almayan kişilerden haftada ortalama 10 dakika daha fazla egzersiz yaptıkları belirtildi. Uzmanlar bu sonuçlara bakarak alkol tüketen kişilerin aktif ve sağlıklı bir hayat sürdükleri fikrine kapılmamak gerektiğini de ekliyorlar. Alkol tüketmeyen kimseye egzersiz sürelerini arttırmak için alkol almalarının tavsiye edilemeyeceğini belirtiyorlar. Araştırmacılar alkol ve egzersiz arasındaki bağlantının, alkol tüketen kişilerin aldıkları fazla kalorileri yakma çabasından kaynaklanabileceğini açıkladılar. Ayrıca alkol alan kişilerin genellikle maceraperest karakterde insanlar oldukları da belirtildi. Uzmanlar son olarak az miktarda alkol almanın sağlık açısından faydalı etkileri olduğunu söyleyerek, sağlıklı etkilerinden yararlanmak ve zararlı etkilerinden korunmak için kadınların günde en fazla 1, erkeklerinse 2 kadeh alkol almalarını öneriyorlar.
Yayın tarihi: 01.02.2010
918
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.